<p>A június 28-án elfogadott általánosan kötelező érvényű városi rendelet értelmében év végéig mikorchippel kell ellátni a város területén élő kutyákat. Az intézkedés az ebek nyilvántartását és gazdjuk azonosítását szolgálja.</p>
Kutyakomédia több felvonásban Dunaszerdahelyen
A városban szabadon kóborló kutyák, az otthonról véletlenül elcsavargó házi kedvencek vagy a városi hivatalba be nem jelentett ebek – egyebek között ezek „feltérképezésére”, nyilvántartására szolgál az az elképzelés, melynek értelmében mikrochipet ültetnek a városban tartózkodó kutyák bőre alá. A városi hivatal vezetője szerint erre az egyszerűbb ellenőrizhetőség és az ebadó behajthatósága végett is szükség van.
„Az ebtartás szabályairól szóló városi rendelet kimondja, hogy minden olyan ebre vonatkozik a bejelentési kötelezettség, amely több mint kilencven napon át folyamatosan a város területén tartózkodik – közölte lapunkkal Bubniak Júlia. – A kutyák után a tulajdonos köteles adót fizetni; az egy naptári évre fizetendő ebadótarifa lakótömbben tartott eb esetében húsz, családi házban tartott kutya esetében pedig tíz euró. Öt euró az illeték a csatolt városrészekben, Ollétejeden, Sikabony és Csótfa családi vagy hétvégi házaiban, portáin tartott ebekért. Négylábú kedvenceit mindenki köteles lesz mikrochippel ellátni.”
A chipek beültetésére kiírt pályázatot már kiértékelték; a városi lap közölte, a város vezetése a Sport utcában székelő Animal Plus céggel kötött megbízási szerződést. Azok a kutyatulajdonosok, akik 2011-re már befizették az ebadót, ingyen ültettethetik be a chipet kutyájukba – a műveletet ugyanis az ebadóból befolyt összegből téríti meg az önkormányzat. Az adót tehát a „chipeztetés” előtt kell rendezni. A gazdik 2011. december 31-ig kötelesek ezt megtenni, ellenkező esetben kihágást követnek el.
„Az ellenőrzéseket a városi rendőrök végzik. Kis létszámuk miatt ad hoc, szúrópróba-szerűen kérik számon a kutyasétáltatókon a chipeket. A pályázat nyertese speciális chipleolvasó készülékeket adott a városi rendőrségnek. Az ebtartás szabályait megsértők ellen kiszabható bírságokról külön jogszabályok rendelkeznek” – mondta a hivatalvezető. A mikrochipek beültetése október harmadikán kezdődik; az ebtartónak a pályázat útján kiválasztott állatorvosi rendelőbe a kutya oltási igazolványa mellett személyi igazolványát is magával kell vinnie. A beültetett chip kódját feltüntetik az oltási igazolványban, a tulajdonos pedig bizonylatot kap a művelet elvégzéséről. Ha a kutyába már korábban beültették a chipet, gazdájának az elektronikus azonosító kódját be kell jelentenie a városi hivatalban.
Dunaszerdahely 2010 második felében, illetve 2011 elején több ízben volt „kutyakomédia” helyszíne. Tavaly októberben kelet-szlovákiai álsintérek garázdálkodtak a városban és környékén, kedvező üzletet kínálva az önkormányzatoknak – ha azok előre, készpénzben fizetnek. A kereskedelmi tévécsatornák beszámolója szerint az országszerte befogott ebek a „vadkeleti” romatelepek lakóinak bográcsában fejezték be földi pályafutásukat. Mivel a falkákban kóborló kutyák a dunaszerdahelyi lakótelepeken komoly gondot jelentettek, a város vezetése is üzletet kötött a „más településekről jó ajánlásokkal” érkezett álsintérrel. Hogy tevékenységét legálisan végzi-e, senki sem vizsgálta – a várost egy időre viszont megszabadította a kóbor jószágoktól. Ugyanebben az időszakban több kutyatulajdonos arról számolt be, hogy Dunaszerdahelyen kezd „ipari méreteket” ölteni a „kékvérű” ebek lopása – csupán 2010 második felében nyolc fajtatiszta kutya tűnt el. Mint kiderült, Magyarországon valóságos üzletággá fejlődött az illegális kutyakereskedelem, a gazdáiktól eltulajdonított ebeket a tolvajok a világhálón hirdették meg, s a nagyobb haszon reményében általában Ausztriába, Németországba adták tovább – valódi értékük töredékéért.
A kutyakomédia tanulságos felvonása a kutyamenhely létesítése körül zajlott, melyre a városvezetés kétszer írt ki pályázatot. Mivel a tárgyalások zátonyra futottak, sajtóértesülések szerint a Dogazyl Polgári Társulás Nagymegyeren próbálkozott – sikerrel. A civilek 25 ezer euróból létesítenének állatmenhelyet, pihenőparkot, valamint kutyakiképző központot – ha a gyűjtés sikeresnek bizonyul. (kb, la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.