Kulturális kapcsolatok határon innen és túl

A Párkányi Képzőművészkör huszonöt évét bemutató kiállítás nyílt a Párkányi Városi Múzeumban.Párkány.Az 1980-ban alapított egyesület fontos szerepet játszott a kulturális kapcsolatok kiépítésében határon innen és túl.Egyik alapítója Lábik János festőművész volt, aki 1979-ben lett tagja az esztergomi

A Párkányi Képzőművészkör huszonöt évét bemutató kiállítás nyílt a Párkányi Városi Múzeumban.

Párkány.

Az 1980-ban alapított egyesület fontos szerepet játszott a kulturális kapcsolatok kiépítésében határon innen és túl.

Egyik alapítója Lábik János festőművész volt, aki 1979-ben lett tagja az esztergomi Városi Képzőművész Körnek, amelynek elnöke – Lábik későbbi mentora – Novák Lajos Munkácsy-díjas képzőművész volt. Lábik közreműködésével 1981-ben Párkányban is bejegyezték a párkányi képzőművészeket tömörítő egyesületet, amelynek alapítója – Lábik János mellett – Gerstner István, Brigan Dezső, Psenák Erzsébet és Nagy László volt. A Párkányi Képzőművész Klub Esztergom és Párkány kulturális életének összefonódásában és az országon belüli kulturális kapcsolatok kialakításában és bővítésében is fontos szerepet játszott. A Párkányi Képzőművészkör 25 éve – Kulturális kapcsolatok határon innen és túl (1980–2015) című kiállítást Juhász Gyula múzeumvezető köszöntője után Bárdos István művelődéstörténész nyitotta meg. Bárdos István a párkányi-esztergomi kulturális kapcsolatok kutatójaként sok érdekes összefüggésre világított rá. Bárdos István rámutatott: a Párkányi Képzőművészkör megalakulásában szerepet játszott Július Hégli, a városi művelődési központ akkori igazgatója is, aki 1982-ben a művelődési ház pincéjét a művészek rendelkezésére bocsátotta. Itt alakult meg a Pincegaléria, ahol a helyi művészeken kívül a Párkányból elszármazott művészeknek (Barta Gyula, Janiga József, Kocsis Ernő) is nyílt kiállítása. A Pincegalériát 1987-ben tatarozták, majd Lábik kezdeményezésére hozzáfogtak a párkányi és innen elszármazott művészek alkotásainak gyűjtéséhez. „A gyűjtemény sajnos azóta is egy raktárban porosodik, a város nem talált méltó helyet a képeknek” – jegyezte meg Lábik János.

A galériát (mai Barta Gyula Galária) 1993-ban méltóbb helyre költöztették. A képzőművészkör 2006-os megszűnéséig jelentős szerepet játszott a helyi, a regionális és nemzetközi képzőművészeti élet szervezésében. A gazdag anyag (fotók, cikkek, plakátok, albumok, könyvek) bemutató tárlat október 11-ig tekinthető meg a Párkányi Városi Múzeumban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?