A cél, hogy egy élő és fenntartható turisztikai látványosság jöjjön létre (Smidt Tamás látványterve)
Kulturális és gasztronómiai központ lesz a műemlékből
Elkezdődött az ipolysági premontrei kolostor teljes körű felújítása, amely a környék egyik legrégebbi emeletes épülete, valamint Szlovákia egyik legfontosabb műemléke.
„Rögtön a legnehezebb résszel kezdünk: a tetőszerkezet évtizedek óta katasztrofális állapotban van, kisebb-nagyobb javításokat ugyan azonnal elvégeztünk, de a teljes tetőcsere halaszthatatlan, mert a szerkezet bármikor összedőlhet. Rengeteg idő volt a kivitelezés tervezése” – fejtette ki a beruházást beharangozó sajtótájékoztatón Zachar Pál, a Szövetség ipolysági polgármesterjelöltje. Amint arról korábban az Új Szó is beszámolt, az épületet tavaly egy magyarországi alapítvány tulajdonát képező cég, a Manevi vette meg. Zachar Pál nagyra értékelte, hogy sikerült beruházót szerezni a felújítás anyagi részének fedezésére. Ez azt jelenti, hogy a felújítás „Ipolyságnak egy centjébe sem fog kerülni” – hangsúlyozta. Hozzátette, az új munkahelyek létrehozását is jelentő kulturális és gasztronómiai központ jön majd létre, ahol állandó régészeti és történeti kiállítás keretében mutatják be a helyszín értékeit. „Annak nincs sok értelme, hogy egy műemléket nagy befektetés által felújítunk, de nem tudjuk kihasználni, megtölteni élettel. A felújítási projektet úgy terveztük meg, hogy többféle szolgáltatást kapcsoljon össze a kultúra, turizmus és gasztronómia területeiről” – mondta.
Lapunk 2021 őszén közölt hosszabb riportot a kolostor környékén akkor végzett több hónapos ásatásról. A földből számos történeti kor leletei is előkerültek, így a régészek rendkívül eredményesnek minősítették a kutatást.
A felújítás megkezdését beharangozó sajtótájékoztatón Orosz Örs Nyitra megye képviselője, a Sine Metu Polgári Társulás elnöke emlékeztetett, az ipolysági építmény Szlovákia mintegy 17500 műemléke közül rajta van a legfontosabbakat tartalmazó, 150 tételből álló listán. A kutatások során egyúttal kiderült, hogy Ipolyság és környékének legrégebbi emeletes épületéről van szó, amelyekről a szakemberek megállapították, hogy még a középkorban épült.
A felújítás első szakasza Smidt Tamás építészmérnök tervei alapján valósul majd meg, melyhez Ľuboš Kürthy építészettörténész készítette el a háttértanulmányt. Az egyik fő cél az volt, hogy az eredeti, legrégebbi, legértékesebb részek kerüljenek bemutatásra a lehető legtöbb helyen. A tetőre teljesen új ácsszerkezet, arra pedig égetett hódfarkú cserép kerül, amelyhez egy barokk tetőszerkezet adta a mintát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.