<p>Átalakítaná az önkormányzat a városi óvodák működését. Az év elejétől központi óvodákat hoznának létre és egy centrális konyhából oldanák meg a gyerekek étkeztetését.</p>
Központosítanák az óvodákat Dunaszerdahelyen – tiltakoznak a szülők
A helyi képviselő-testület ma tárgyal a nyár elején benyújtott javaslat módosításáról.
Dunaszerdahelyen kilenc óvoda működik, a módosítás után négy központi óvodából irányítanák az intézményeket. A városi hivatal azt állítja, ez a leggazdaságosabb és a legkönnyebben kivitelezhető megoldás. A szülők és az illetékesek azonban más véleményen vannak.
Független, de nem önálló
Hájos Zoltán polgármester a javaslat júniusi beterjesztésekor azzal indokolta a változtatást, hogy nagyobb autonómiát adnának az óvodáknak. „Az iskolák saját profilt alakíthatnak ki, míg az óvodákat a hivatal irányítja. Az önálló óvodákban magasabb lenne a színvonal és optimálisabb a gazdálkodás” – érvelt korábban a polgármester. A beterjesztéskor kitért arra is, hogy kilenc különálló óvoda nem állná meg a helyét, ezért javasolták, hogy négy városi óvoda kapjon jogalanyiságot, a többi pedig ezek kihelyezett részlegeként működjön. Körülbelül kétszáz gyerek tartozna egy irányítás alatt levő intézménybe. A júniusi ülésen több képviselő érvelt a javaslat ellen. A huszonegy jelenlevő képviselőből tizenegyen támogatták a beadványt, hárman ellene szavaztak, a többiek tartózkodtak. Ma egy módosított beadványról tárgyalnak a képviselők. „Technikailag nem volt kivitelezhető a júniusban javasolt megoldás. Az oktatási bizottság tárgyalt az új beadványról” – nyilatkozta lapunknak Horváth Kinga, az oktatási és ifjúsági bizottság elnöke. A változtatás értelmében a Halpiac téri óvodához csatolnák a Barátság téri intézményt, az Sznf téri óvodához tartozna a Rózsaligeti Óvoda. Az Október utcai igazgatósága alá kerülne a Benedek Elek Óvoda. A Komenský utcai óvoda kihelyezett részlege lenne a Jesenský és a Széchenyi utcai intézmény. A város vezetése azt ígéri, nem változna az óvodák költségvetése.
Féltik a családias légkört
Jarábik Gabriella képviselő, pedagógus visszalépésként értékeli a javaslatot. „Ez olyan, mintha levágnák az ember egyik kezét” – magyarázta a képviselő, aki korábban óvodaigazgató volt. Jarábik logikátlannak tartja a beadványt, amely gazdasági szempontból nem változtatna az óvodák működésén. „Az óvodákból elveszne a kis intézményekre jellemző családias légkör” – hangsúlyozta a képviselő. Hozzátette, lehetőséget kellene adni az intézményeknek, hogy teljesen önállóan gazdálkodjanak, pályázhassanak és a tapasztalatokból kiindulva – ha szükséges – módosíthassanak a működtetési elveken. Sok szülő sem ért egyet a központosítással, aláírásgyűjtésbe kezdtek, hogy az önkormányzat módosítsa az óvodák fenntartásával kapcsolatos terveit. „A centralizáció olyan rendszert feltételez, amely nehezebben reagál a problémákra. A megtakarításért nem éri meg kockáztatni az óvodák színvonalát. Megszűnne az a közösség, amelyet az egyes óvodák kiépítettek” – közölte Beke Zsolt szülő.
Egy konyha, sok veszély
A korábbi indítvány egy központi kifőzde kialakításával számol, a város által működtetett nonprofit szervezet felelne az óvodai étkeztetésért. „Így sokkal gazdaságosabb lenne az árubeszerzés” – mondta a polgármester. Hájos közölte, egyes óvodákban túldimenzionált a konyhai felszerelés, máshol ipariként használják a háztartási gépeket. Felhívta a figyelmet a konyhák elavultságára. Az elképzelés értelmében a Gastro DS városi vállalat látná el a gyerekek étkeztetését. A város honlapján megtalálható javaslat szerit a vállalat kifőzdeként és ételkiadóként működne. A szülők és a képviselők azonban rámutattak, hogy több veszélyt is rejthet a közétkeztetés módosítása. „Így is kellene szakácsnőt foglalkoztatni az óvodákban, mert a tízórait is el kell készíteni és ki kell osztani az ételt, az óvónő nem végezhet konyhai munkát” – mondta Jarábik Gabriella. Vannak, akik óvintézkedések helyett üzleti érdekeket látnak a közös kifőzde terve mögött. „Mi az olcsóbb? Az óvodai konyhák felszerelésének folyamatos karbantartása, vagy egy új konyha felszerelése?” – teszik fel a kérdést. A szülők szerint is több kockázat rejlik a központi étkeztetésben: előfordulhatnak fertőzések, vagy megtörténhet, hogy a gyerekek – ha bármi probléma adódik – nem kapnak ebédet.
Ma újra szavaznak
A képviselők és az igazgatók korábban azt is nehezményezték, hogy kevés információt kaptak a tervezetről. Ezt Beke Zsolt is kifogásolta. „Alig lehet tudni valamit. Szembesülnünk kell egy döntéssel, amellyel nem értünk egyet, és amellyel veszélyeztethetik a gyerekek egészségét” – szögezte le a szülő. A helyi képviselő-testület ma délután kettőkor kezdődő ülésének programpontjai között szerepel a módosítás. Ha jóváhagyják a képviselők a tervezetet, januártól központosíthatják a városi óvodákat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.