Kassa. Megyei és városi képviselők, vállalkozók, civil szervezetek aktivistái, valamint kíváncsi kassai polgárok vettek részt a Kassai Polgári Kör soros kávéházi beszélgetésén, amelyet legutóbb az eredeti programtól eltérően a lehető legaktuálisabb témáról, a roma zavargásokról rendeztek.
Közös töprengés az éhségről, a szegénységről
A vita során főleg a Kassán élő romák helyzetéről esett szó, annál is inkább, mivel a Luník IX. városrészt a sajtó nagy előszeretettel nevezi Szlovákia, sőt Európa legnagyobb cigánytelepének. A mesterségesen létrehozott etnikai gettóban ma már több mint ötezren élnek, a felnőtt lakosság 97 százaléka munkanélküli. A résztvevők szerint nem lehetett véletlen, hogy a roma vezetők nemrég épp ezt a helyet választották a válságstáb ülésére annak ellenére, hogy a kassai városrészben nem voltak zavargások, sőt Ladislav Fízik és Jozef Červeňák erkélyi szónoklatait is alig százan hallgatták végig. A nyílt hergelés ellenére a luníki romák ez ideig nem vonultak utcára, hogy munkát követeljenek. Michal Kravčík, a Kassai Polgári Kör életre hívója, aki egyben városi képviselő is, több megfontolandó javaslatot vetett papírra a hétfői beszélgetést követően.
„Az etnikum értékvesztésének az lehet az oka, hogy a többségi nemzet erőszakkal akarja megváltoztatni mentalitásukat, méghozzá anélkül, hogy érdekelné őket, hogyan szeretnének élni a romák. A huszadik század politikai történései hatására olyannyira deformálódott a romák szociális viselkedése, hogy ma már képtelenek megbirkózni saját problémáikkal. A szocializmus direktív rendszere szétrombolta az etnikum természetes, tekintélyelvű vezetőválasztási rendjét, azaz eltűntek a vajdák, kaotikussá váltak a belső viszonyok” – a polgári kör állásfoglalásában, akik egyértelműen az előző rendszer állami vezetését teszik felelőssé a romák mostani helyzetéért. Az etnikum ugyanis ekkor vált szociálisrendszer-függővé, ekkor kezdték „odafentről” várni a sült galambot. Ez a függőség a rendszerváltás után tovább erősödött, a társadalom peremére sodorva a cigányságot. A résztvevők szerint az állam azt a látszatot igyekszik kelteni, hogy törődik a romákkal, ez azonban formális és koncepciótlan segítség.
A vitaest legtöbb felszólalója egyetértett abban, hogy a cigányok helyzete a szociális és gazdasági problémák tükre, és mint ilyen, régiófüggő. A keleti régiók leszakadásáért pedig az államigazgatás valamennyi szerve felelős, mint ahogyan azért is, hogy a polgárok nem éreznek felelősséget saját szociális helyzetük, kultúrájuk és életkörnyezetük iránt. A többségi társadalom tagjait nem érdeklik a romák gondjai, a tájékozatlanság pedig intoleranciát, konfliktusokat és agresszivitást szül.
A kassai fórum résztvevői szerint legelőször is azokat a hiányzó szociális jellegű szolgáltatásokat kell megteremteni, amelyek a társadalom peremére sodródott egyént visszaránthatják a közösségbe. Ennek a feladatnak szerepelnie kell a városfejlesztési tervben is, Kassa ugyanis csak akkor virágozhat, ha valamennyi polgára jól érzi magát lakóhelyén, és ha senki sem éhezik. A vitaesten az egyes szférák képviselői konkrét feladatokat is vállaltak, az eredményeket pedig a helyzet komolyságára való tekintettel már március 22-én egyeztetik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.