Noha a Nagymihályi járásban a kutak vizének minősége eléggé rossz, a lakosság csaknem 40 százaléka mégis használja. A Latorca és a Laborc folyók közé ékelődött Bés és Iske községben csupán egy-két helyi kút vizét lehet ivóvízként használni.
Közös ivóvízhálózat lesz
Noha a Nagymihályi járásban a kutak vizének minősége eléggé rossz, a lakosság csaknem 40 százaléka mégis használja. A Latorca és a Laborc folyók közé ékelődött Bés és Iske községben csupán egy-két helyi kút vizét lehet ivóvízként használni. A két szomszédos kisközség önkormányzata – más lehetőség híján – úgy határozott, hogy megpróbálják közösen megépíteni a községi vízhálózatot. „Csak Iskével közösen van esélyünk az ivóvízhálózat megépítésére, a kisközségek anyagi helyzetét tekintve. Folynak ugyan tárgyalások a Kelet-szlovákiai Víz- és Csatornázási Művekkel a hőerőműtől való fővezeték tovább építésének támogatásáról, de érdemi döntésre még nem került sor. A 1,5 millió korona pedig – amit a környezetvédelmi minisztériumtól kaptunk – csak egy részét teszi ki a 19 millió koronát igénylő beruházásnak” – mondta Titka Vilmos, bési polgármester. Ami viszont még szomorúbb, hogy a hatvanas éves közepén épült vajáni hőerőmű, amelynek egy része a két község kataszterét is érinti, jelentősebben nem nagyon járult hozzá a települések vízhálózatának építéséhez. Ráadásul a hőerőmű, valamint a Bodrog és Hernád Folyószabályozási Vállalat által létrehozott Bés melletti tartalék víztározó a két község talajvízrendszerét is alaposan megváloztatta, s ezáltal romlott a kutak vízminősége is. „Csupán azt szeretnénk elérni, hogy az ivóvízvezeték legalább a községet elérje. Számunkra már ez is előnyt jelentene, mert lenne egy biztos forrás, ahol egészséges ivóvízhez jutnának a lakosok. Ugyanis a községi kutak többségében a víz nitrátszintje a megengedett 50-el szemben általában 140-160 milligramm literenként” – jegyezte meg Titka Vilmos. Iskében azt is megtudtuk, hogy a hőerőmű blokkjainak átépítését követően nagyobb levegőszennyezési gondok nincsenek. „A hőerőmű ugyan bizonyos összeggel hozzájárul az egészséges ivóvíz bevezetéséhez, de ha figyelembe vesszük, hogy csak a tervezet elkészítésére kiadott összeg annak a többszöröse, van mit tennünk, hogy további pénzforrásokat találjunk a víz teljes bevezetéséhez, mert a 130 lakosú község kasszájából erre sohasem futná” – mondta Révészné Sipos Emma, iskei polgármester. (kat)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.