<p>Február folyamán írja ki a közbeszerzést a vereknyei hulladéklerakat felszámolására a környezetvédelmi minisztérium.</p>
Közelebb került a vereknyei lerakat felszámolása
A környezetvédelmi minisztérium nagyrészt uniós forrásból számolná fel a régi környezeti terhelésnek minősülő telepeket.
Még ebben a hónapban kiírják a közbeszerzési eljárást a verekenyei veszélyeshulladék-lerakat felszámolására. Leghamarabb 2021-re izolálhatja a környezetvédelmi minisztérium az egykori vegyi telep helyén felgyülemlett veszélyes hulladékot.
Az egykori Dimitrov vegyi üzem hulladéktelepe mintegy 4,65 hektáron terül el. A hordókból szivárgó vegyszerek szennyezik a Csallóköz talajvizét. A vereknyei lakosok tavaly a kormányhivatal épülete előtt tiltakoztak, hogy felhívják a figyelmet a Csallóköz élővilágát is veszélyeztető lerakatra. Solymos László környezetvédelmi miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján a tárca legfontosabb feladatának nevezte a régi környezeti terhelések – köztük a vereknyei telep – felszámolását. „Novemberben kapott megbízást a minisztérium arra, hogy megoldja a feladatot. Előkészítettük a projektet, amely körülbelül 30 millió euró költséggel számol” – nyilatkozta a miniszter. Hozzátette, ha fennakadások nélkül lefolytathatják a közbeszerzési eljárást, akkor az év végén megkezdődhet a munka. A tárca nagyrészt európai uniós forrásból finanszírozza a munkálatokat. Vlasta Jánová, a minisztérium geológiai és természeti erőforrások osztályának igazgatója közölte, úgynevezett enkapszulációs módszerrel izolálják a telepet. Fallal zárják el a veszélyes hulladékot, és a telep tetejét is befedik. A környezetvédők korábban élesen bírálták ezt az eljárást. Jánová azzal érvelt, hogy a hulladék elszállítása túl drága lenne, és aligha akadna olyan terület az országban, ahol tárolhatnák. Az építés körülbelül 9 hónapig tarthat, a szükséges terepfelmérés és a közbeszerzési eljárás miatt azonban leghamarabb 2021-re készülhet el a szarkofág. A minisztérium 2023-ig monitorozza a területet. „Nehéz megjósolni, mikorra tisztul ki a talajvíz. Meglehet, tíz év múlva fog csak megfelelni a paramétereknek” – tette hozzá Jánová. Vereknyén 2002-ben tiltották meg a kutak vizének használatát, sok lakos azonban nem tudott a rendelkezésről. Solymos rámutatott, engedély nélkül is fúrtak kutakat a szennyezett földbe.
A környezeti terhelés felszámolására 180 millió euró uniós támogatást kapott a tárca. Jelenleg több mint ezerhétszáz ilyen telep szerepel a nyilvántartásban, ebből 298 igazolt lerakat. Eltávolításuk körülbelül 210 millió euróba kerül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.