Kovács József fafaragó művei a városi múzeumban

GULYÁS ZSUZSANNAPárkány. Kovács József, Király Zsiga-díjas fafaragó és iparművész alkotásaiból nyílt kiállítás a Párkányi Városi Múzeumban.

GULYÁS ZSUZSANNA

Párkány. Kovács József, Király Zsiga-díjas fafaragó és iparművész alkotásaiból nyílt kiállítás a Párkányi Városi Múzeumban. A használati tárgyak mellett domborművek és plasztikák, a népi életet bemutató, egyházi és irodalmi témájú alkotások is szerepelnek a kiállításon, amelyet Juhász Gyula igazgató szerint karácsonyi ajándéknak szánnak.

„Családias, meghitt hangulatú kiállítást sikerült összehoznunk. Közel három éve tervezzük” – jegyezte meg a múzeum vezetője. A művek alkotója Kovács József Király Zsiga-díjas, aranykoszorús népi iparművész nyugdíjazásáig jogtanácsosként dolgozott. Szabad idejében kezdett fafaragással foglalkozni, nyugdíjazása óta minden idejét ennek szenteli.

1931-ben a Zala megyei Kútfejen született a ma Esztergomban élő alkotó. Pályaválasztása és művészete szempontjából is meghatározó volt a Zala megyében töltött gyermekkor. „Megismertem Göcsej népszokásait, a falusi ember hétköznapjait, a létért való küzdelem szülte tárgyalkotó készségét. Autodidaktaként kezdtem az alkotómunkát, sok éven át végeztem ösztönösen gyűjtőmunkát, vonzott a szép forma és az anyagok alakíthatósága. 1978-ban kapcsolódtam be a Cs. Kiss Ernő népi iparművész által irányított szakköri munkába és sajátítottam el a népi fafaragás minden stílusát” – fogalmazott Kovács József.

Első munkái 1966-ból származnak. Alkotásaihoz a fa mellett bőrt, szarut, csontot és követ is felhasznál, amelyekből nemcsak használati tárgyak és bútorok, hanem domborművek és körplasztikák is születnek. Első önálló kiállítása 1983-ban volt, a népművészeti mozgalomban 1982-től vesz részt. „Tíz évig voltam a Komárom-Esztergom Megyei Népművészeti Egyesület elnöke, azóta vezetőségi tagja. Kilenc évig voltam az Országos Népművészeti Egyesület alelnöke. Sok éven át vezettem szakköröket, alkotótáborokat” – jegyezte meg Kovács József. Munkásságát számtalan díjjal ismerték el, idén Aranykoszorú díjat kapott.

A párkányi múzeumban kiállított alkotások közül külön figyelmet érdemelnek az igényesen kidolgozott, mindennapi használatra szánt eszközök: az orsótészta készítésére alkalmas deszkák és pálcikák, a sárkaparók, a diótörők, a különféle konyhai edények és a pásztorbotok. A karácsonyi ráhangolódást az egyházi témájú domborművek segítik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?