Környezetvédelmi és gazdasági szempontok

A január elsején életbe lépő környezetvédelmi törvény értelmében az egyes községeknek be kell biztosítaniuk az osztályozott hulladék gyűjtését. Gútán azonban – a városi képviselő-testület előrelátásának köszönhetően – már márciustól lehetőségük van a lakosoknak ingyen leadni az osztályozott hulladékot.

A január elsején életbe lépő környezetvédelmi törvény értelmében az egyes községeknek be kell biztosítaniuk az osztályozott hulladék gyűjtését. Gútán azonban – a városi képviselő-testület előrelátásának köszönhetően – már márciustól lehetőségük van a lakosoknak ingyen leadni az osztályozott hulladékot.

– A Komáromi járásban elsőként nálunk létesült ilyen telep, de az egész országban is az elsők között vagyunk – tudtuk meg Visnyei Gyulától, a tervezést és kivitelezést végző Villa Gutta cég tulajdonosától, a városi képviselő-testület tagjától. – A 3,9 millió koronás beruházás megvalósításához a környezetvédelmi minisztérium 3,5 millió korona támogatással járult hozzá, a fennmaradó részt pedig a város tulajdonában lévő DP Globál kommunális üzem állta.

A város határában létesített telepre tehát csak osztályozott hulladékot, konkrétan vasat, földet, kartonpapírt, tiszta fóliát, építkezési törmeléket, fehér és színes üveget, valamint műanyag flakont, papírt és komposztálásra alkalmas szerves anyagot hozhatnak a gútaiak. A beérkező hulladékról pontos nyilvántartást vezetnek. Kizárólag a város lakóitól veszik át a hulladékot. Másrészt – a tervek szerint – azoknak, akik rendszeresen igénybe veszik ezt a szolgáltatást, csökkenni fog a háztartási hulladékelszállítás díja.

„A gyűjtőtelep létrehozásával, amellett, hogy eleget teszünk a környezetvédelmi törvény idevágó előírásainak, azt is el szeretnénk érni, hogy végre megszűnjenek az illegális szemétlerakatok és csökkenjen a kommunális hulladék mennyisége – mondta Gőgh Sándor, a DP Globál igazgatóhelyettese. – Tavaly júniusban betelt a város régi hulladéktelepe, azóta a környező falvakkal közös beruházással megépített negyedi szeméttárolóba hordjuk a háztartási hulladékot. Az osztályozásnak köszönhetően egyrészt meghoszszabbíthatjuk ennek a telepnek a működési idejét, másrészt pénzt takarítunk meg a városnak. Míg a negyedi telepen – adó nélkül – 550 koronát fizetünk egy tonna hulladék tárolásáért, addig az osztályozott hulladékot értékesíteni tudjuk. A másodlagos nyersanyagok felvásárlási ára rendkívül alacsony, emiatt éppen csak a szállítási költségeket tudjuk kitermelni, de ebben az esetben a környezetvédelmi szempontok legalább annyira fontosak.”

Az őszi hónapokban nagyon sokan hoznak faágakat, növényi maradványokat, lehullott leveleket, mivel – egy városi rendelet értelmében – tilos, és büntetendő a szemétégetés. Ezeket a szerves anyagokat a telepen komposztálják. Az építkezési törmeléket a régi szemétgyűjtő rekultivációjára használják fel. A műanyagot, üveget és papírt préselés után értékesítik, csakúgy, mint a vasat. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?