Körmöcbánya világörökségre pályázik

A középkori bányaváros szeretne felkerülni az UNESCO kulturális világörökségeket tartalmazó listájára.

A középkori bányaváros szeretne felkerülni az UNESCO kulturális világörökségeket tartalmazó listájára. Az UNESCO Világörökség Jegyzéke azokat a művészeti és építészeti alkotásokat vagy kultúrtörténeti jelentőségű területeket tartalmazza, amelyek a világ kulturális vagy természeti örökségének pótolhatatlan részét képezik.

Körmöcbányának azonban nem lesz könnyű dolga, hiszen ezt a címet egyszer már megpályázta, még az előző rendszerben. Az önkormányzat most szakértői csoport összeállításán fáradozik, amely sikeres pályázatot dolgozna ki az UNESCO számára, a tervezet elkészítéséhez Selmecbánya is segítséget ígért. A szomszédos bányavárosnak harmadszori próbálkozásra sikerült felkerülnie a jegyzékbe. Körmöcbányát nem utolsósorban az vezérli, hogy ugrásszerűen megnőtt a külföldi turisták száma azokban a városokban, amelyek sikerrel pályáztak az UNESCO-nál, tehát nem csupán egy nemzetközi elismerés megszerzéséről, hanem jó befektetésről van szó. A hazai és nemzetközi viszonylatban is presztízsnövekedést jelent, biztosítaná a terület természeti és kulturális értékeinek megóvását. További előny, hogy a térség bekerül a világ kiemelt turisztikai célpontjai közé, és a különböző pályázatokon nagyobb eséllyel indulhat az önkormányzat. Selmecet egykor az ezüst, Körmöcöt az arany tette világhírűvé. A körmöci dukát évszázadokon keresztül a legbecsesebb, legértékállóbb pénz volt az európai piacokon. Pénzverdéjét 1325-ben alapították, azóta folyamatosan termel, igaz a (cseh)szlovák pénzeket és érméket már egy új, a város külső részében épült pénzverdében készítik. A régi pénzverdét ugyanis Trianon után, a bevonuló csehszlovák csapatok elől Budapestre menekítették. Érdemes betérni a város főterén található múzeumba, ahol a körmöci pénzverés történetébe, a különféle uralkodónak vert aranyforintok jellegzetességeibe kaphatunk betekintést. Selmechez viszonyítva régi patrícius házai jobban karbantartottak, a vára pedig az egyik legépebben megőrzött vár az országban. A Szent Katalinról elnevezett templom gyönyörűen felújítva várja a látogatókat, a mellette álló toronyból a 124 csigalépcsőt megmászva káprázatos kilátás tárul elénk a városra és a környező hegyekre. (-kl-)

Szlovákiai világörökségek:

Selmecbánya történelmi magja és középkori tárnái

Bártfa történelmi központja

A vlkolíneci skanzenfalu

Szepes vára

Szlovák Karszt

Magyarországgal közös világörökség az Aggteleki-Domica cseppkőbarlang-rendszer

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?