<p>Dunaszerdahely. A Fico-kabinet alacsony kamatú kölcsönnel segítené azokat a gazdálkodókat, akik idén a súlyos aszály, majd a hirtelen lezúduló esőzések miatt komoly károkat szenvedtek. Csicsai Gábor (Híd) szakpolitikus szerint az ide vonatkozó törvény nélkülözi a koncepciót, összefércelt – de legalább foglalkozik a mezőgazdászok helyzetével.</p>
Kölcsönt folyósít a kormány a gazdálkodóknak
ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS
Az egykori földművelésügyi államtitkár a köztársasági elnök által is jóváhagyott jogszabály kapcsán kifejtette: a jelenlegi helyzetben bármilyen segítséget értékelni kell, még ha az „nagy adag populizmussal tűzdelt, és szakmailag naiv is”.
„Országos szinten a terméshozam mintegy 20–25 százalékos csökkenésével lehet számolni, mégis azt kell mondanom, hogy az ország északi részének gazdálkodói átlagos évet zárnak majd – közölte Csicsai. – Rosszabb a helyzet a déli régiókban; a Csallóközben, illetve a Mátyusföldön a terméskiesés helyenként akár 50 százalékos is lehet. Az aszály valójában 2011 őszétől tart, és több mezőgazdasági üzemet, gazdálkodót sodort vészhelyzetbe. A gabonaárak az egekbe szöktek, ami közvetlenül a kenyér árának növekedésében csapódik majd le. Kritikus helyzetbe kerül az állattenyésztési ágazat is; míg a takarmányárak szorosan követik az élelmiszer-gabona árának növekedését, a tej- és hústermékek felvásárlási ára alig mozdul. Ha nem találunk megoldást ennek az egyenlőtlenségnek a kiküszöbölésére, az év végéig újabb tenyészetek szűnhetnek meg, ami a hazai termékek számának további csökkenéséhez vezet.”
A Radičová-kormány idején árvizek, illetve a talajvíz szintjének emelkedése tizedelte a termést, kiváltképp az ország déli részében. A gazdálkodók körében nagy visszhangot váltott ki a keletkezett károk alulminősítése, illetve azok helyenként elenyésző mértékű kompenzációja. A szakpolitikus úgy véli, nem lehet párhuzamot vonni az akkori támogatási rendszer, illetve a Fico-kormány által kidolgozott koncepció között.
„Míg a Radičová-kormány vissza nem térítendő támogatással igyekezett orvosolni a helyzetet, a szóban forgó jogszabály rövid futamidejű, alacsony kamatú kölcsönt kínál a gazdálkodóknak. Egyik hiányossága, hogy a termelők a keletkezett kár nagyságától függetlenül legfeljebb 7500 eurós kölcsönhöz juthatnak; a másik, hogy ezt 2013 végéig vissza kell fizetniük. Sajnálatosnak tartom, hogy a törvényjavaslat kidolgozása során az illetékes szaktárca nem mutatott hajlandóságot a futamidő meghosszabbítására. Illúzió azt hinni, hogy ha az egyik évben mondjuk 50 százalékos hozamkiesés mutatkozik, a másik évben megterem legalább az átlag és az a többlet, amelynek értékesítéséből visszafizethető a kölcsön. Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a gazdálkodóknak a klímaváltozás miatt akár két-három egymást követő évben is a terméshozam csökkenésével kell számolniuk” – tette hozzá a szakpolitikus.
Csicsai szerint a problémát hosszú távon az öntözőcsatorna-rendszer korszerűsítése, illetve a bősi vízi erőmű felvízcsatornájának öntözési célokra használása jelentené. Bár az állam rendelkezik hidromeliorációs üzemmel, öntözőrendszere mára teljesen elavult, energetikai szempontból költséges, ráadásul az egészségre káros anyagokat tartalmaz. (la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.