Az év végéig még 25 új táblát helyeznek ki (A szerző felvétele)
Kitették az első megyei illetőségű kétnyelvű közlekedési táblát (FOTÓK)
Fontos mérföldkőhöz értek a kétnyelvű, szlovák-magyar közlekedési táblák kezdeményezői, akik hosszú évekig dolgoztak azon, hogy a több évvel ezelőtt beadott törvényjavaslatnak kézzel fogható eredménye is legyen. Ekecsen helyezték el a legelső ilyen táblát, megyei kezdeményezésre, a posta előtti téren.
A kétnyelvű táblák kihelyezését azért tartják fontosnak a magyar megyei képviselők, hogy a magyarlakta területeken a szlovák nyelv mellett a magyar is egyenrangú legyen.
„Egy kisebb történelmi lépésről van szó, hiszen egy nagyon hosszú út után végre kikerült az első kétnyelvű irányjelző tábla. Dunaszerdahelyen már elhelyeztek ilyet a városi önkormányzat kezdeményezésére, de itt most többről van szó. Elkezdődött egy folyamat, ugyanis nem csak egy tábláról van szó, hanem egy célról, ami azt mutatná, hogy az összes kék táblát a megyei választási időszak végére kétnyelvűsítsük”
– mondta el Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, majd kiemelte, hogy ez az elfogadott törvénymódosítás csupán lehetőséget ad, vagyis továbbra sem kötelező az ilyen jellegű táblák kétnyelvűsítése, korábban viszont még erre sem volt esély.
„Szlovákiában az úthálózatok úgy oszlanak meg, hogy a kétszámjegyű első osztályú utak, mint például a 63-as út, ami összeköti Pozsonyt Komárommal, a kormányhoz tartoznak, a másodosztályú utak három számjegyűek, a harmadosztályú utak, pedig négy számjegyűek, ezek a megyékhez tartoznak, a negyedosztályú utak pedig a helyi önkormányzatokhoz. A Nagyszombat megye költségvetéséből idén a Galánta-Nagymegyer szakaszra elkülönített egy keretet, aminek köszönhetően ez a tábla is kikerülhetett. Ezen a szakaszon idén az összes táblát kétnyelvűsíteni fogjuk, a Galántai járásban 11 táblát, a Dunaszerdahelyi járásban pedig 14-et”
– tette hozzá Berényi József.
Egy ilyen kék tábla elkészítése 200 és 600 euró között mozog, attól függően, hogy hány településnév van meg rajta és milyen nagy. Az idei költségvetésből 10 000 eurót költenek el a gyártásra, a régi táblák talapzata viszont nem alkalmas az új táblák kihelyezéséhez, mert azok csaknem kétszer akkorák. Az új talapzatok betonozása ezen a szakaszon újabb 10 000 eurót emészt majd fel. 2024-től szeretnék a Galánta-Dunaszerdahely-Bős szakaszt is kétnyelvűsíteni, utána pedig az összes többi megyei illetőségű utat.
Hosszú évekig próbálkoztak hasonló törvény megalkotásával a magyar képviselők, de nem jártak sikerrel.
„Ez nem területmegjelölés, mert sajnos ilyen jelzővel is találkoztam korábban, ez csak arról szól, hogy itthon szeretnénk érezni magunkat otthon”
– mondta Gyimesi György. Forró Krisztián, a Szövetség párt elnöke is jelen volt az átadón és beszédében köszönetet mondott a megye kezdeményezéséért. Ekecs polgármestere, Polák László háláját fejezte ki azért, hogy náluk helyeztek el először ilyen megyei illetőségű kétnyelvű közlekedési táblákat.
„Ekecs-Apácaszakállas szimbolikusan a tömbmagyarság közepén helyezkedik el, a valamikor Komárom vármegyei község, most a Dunaszerdahelyi járás legnagyobb lélekszámú községe”
– kezdte a polgármester.
„Tudjuk, hogy a Dél-szlovákiai ember nagyon dolgos, és örömömre szolgál, hogy a mai napon megjelent itt az iskolás ifjúság is, hiszen ez egy tanítási óra is a nemzetnek. Hiszen nem csak a napi dolgokból élünk és megvesszük a létünkhöz szükséges termékeket, hanem tudnunk kell élni, dolgozni, kultúránkat ápolni, kell tudnunk politizálni is, és azt is, hogy hová tartozunk”
– mondta el Polák László.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.