Kiteregetik a szennyest a tornaljaiak?

Tornalja. Újabb nehézségekkel kell szembenéznie a gömöri város vezetésének és lakosainak, miután egy helyi polgár feljelentést tett a környezetvédelmi felügyelőségnél, hogy a fekáliát a várostól nem messze engedik ki a tartálykocsikból, és ezzel súlyosan megsértik a törvényeket.

Tornalja. Újabb nehézségekkel kell szembenéznie a gömöri város vezetésének és lakosainak, miután egy helyi polgár feljelentést tett a környezetvédelmi felügyelőségnél, hogy a fekáliát a várostól nem messze engedik ki a tartálykocsikból, és ezzel súlyosan megsértik a törvényeket.

Az igen kellemetlen ügy gyökerei messzire nyúlnak vissza. Mint arról a napokban beszámoltunk, a városnak nincs szennyvíztisztító állomása; bár ennek építését még a nyolcvanas években elkezdték, de a munkálatok pénzhiány miatt abbamaradtak. ĺgy az érvényes törvények alapján csatornahálózat sem építhető, ami egyebek mellett azért is érinti hátrányosan a magas munkanélküliséggel küszködő várost, mert egy esetleges beruházó még egy illemhelyet sem tudna legálisan felállítani a városban. Jelenleg a lakosságnak mintegy 60 százaléka rákapcsolódik a meglévő csatornarendszerre, területi megoszlásban azonban ez az arány – tekintettel a lakótelepekre – sokkal rosszabb. A település északi részén, ahol kizárólag családi házak állnak, nincs megoldva a szennyvízelvezetés, itt emésztőkben gyűjtik a szennyvizet. Ezekből jelenleg három vállalkozó szippantja a fekáliát, amelyet aztán – egyéb megoldás nem lévén – mindenki ott engedett ki, ahol tudta. Valójában csak a biológiailag lebontott szennyvizet engedhetnék ki, azt is csak szigorú ellenőrzés mellett. A vállalkozók a lakossági bejelentés után nem vállalják annak a kockázatát, hogy rajtakapják őket, és hatalmas bírságot szabjanak ki rájuk. Egy szippantás ára jelenleg 200-400 korona között mozog, ha azonban az emésztők tartalmát megfelelő módon, víztisztító állomásra szállítanák, a költségek többszörösére számíthatnának a lakosok. Víztisztító állomás legközelebb ugyanis a 20 kilométerre lévő Csízben található, így a szippantást végző vállalkozók kénytelenek lennének a 40 kilométeres fuvardíjat is felszámítani. ĺgy most a vállalkozók nem szippantanak, a lakosok pedig azzal fenyegetőznek, hogy a megtelt emésztőgödrök tartalmát kihordják az utcára.

Megoldást tehát csak a szennyvíztisztító megépítése jelenthet, míg azonban sikerül közös nevezőre jutni a Közép-szlovákiai Vízművek Rt. vezetőivel, s az építkezés is befejeződik, hónapok vagy akár évek is eltelhetnek. Biztató viszont, hogy a vízművek és a város vezetőinek legközelebbi találkozóján részt kíván venni Miklós László környezetvédelmi miniszter is. Amíg azonban megegyezés születik, a város vezetésének sürgősen megoldást kell találnia a kialakult helyzet orvoslására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?