Királyhelmecen megnyílik a Bodrogközi és Ung-vidéki Múzeum

Királyhelmec. 2006. december 15-én ünnepélyesen megnyitják a gróf Mailáth József által építtetett Tiszaszabályozó Vállalat egykori székházában kialakított Bodrogközi és Ung-vidéki Múzeumot.

A múzeumnak otthont adó székházat a 19. században gróf Mailáth József építtetteSzabó Bernadett felvételeA 19. század végén emelt ingatlant a város vezetése szimbolikus összegért 15 évre bocsátotta a múzeumot üzemeltető Bodrogközi és Ung-vidéki Kulturális Központ rendelkezésére, amelynek csak a működéssel kapcsolatos kiadásokat kell fedeznie.

Zvolenský Kiss Gabriella igazgató elmondta, az elmúlt hónapokban fokozatosan újították fel az épületet, ám a munkálatokat a jövőben folytatni szeretnék. Eddig a tető javítását sikerült elvégezni, valamint a fűtési rendszert is korszerűsítették. Ezzel egy időben a földszinten különböző kiállítótermeket és körfolyosót alakítottak ki, és más, a múzeum zavartalan működtetéséhez szükséges módosításokat is eszközöltek.

A felújított termekben hamarosan a régió írásos dokumentumait, ásványkincseit, néprajzát, állat- és növényvilágát bemutató állandó kiállítás nyílik, egy időszaki tárlaton az érdeklődők a Ticce művészeinek alkotásait, valamint Ferencz György szobrait tekinthetik meg.

A 24 ezer kötetet számláló városi könyvtár továbbra is a Tiszaszabályozó Vállalat egykori székházában működik, ám a jövőben szeretnék elérni, hogy az intézményt Királyhelmec egy másik pontján helyezzék el.

Az igazgató tájékoztatása szerint a jövő év folyamán az épület alagsorában bormúzeumot nyitnak, és hasznosítani szeretnék a tetőteret is. A tervezett átalakításokat persze csak minden szempontot figyelembe véve végezhetik el, az ingatlan ugyanis műemléknek számít. Gondot okoz azonban, hogy az épület egyelőre nincs rákapcsolva a város szennyvízhálózatára, így ezt a problémát rövid időn belül meg kell oldani, mint ahogyan a környező parcellák tulajdonjogi kérdései is rendezésre várnak még.

FELHĺVÁS

A Bodrogközi és Ung-vidéki Kulturális Központ vezetősége kéri azokat, akiknek a régió történetével kapcsolatos írásos dokumentum, tárgy vagy egyéb közérdeklődésre számot tartó anyag van a birtokában, jelentkezzenek a 056/632 1620-as, a 056/632 1845-ös vagy a 0918 628 319-es telefonszámokon. (leczo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?