<p>Diószeg. Újabb mérföldkőhöz ért a diószegi építészeti emlékek műemlékké nyilváníttatásának folyamata. Kiállításon mutatták be a Kuffner Gazdasági Komplexum (Kuffnerovský Hospodársky Komplex) című publikációt.</p>
Kiállítás és könyv Kuffner báró hagyatékáról
BARTALOS ÉVA
A kiállításon 23 poszter mutatja be az 1867-ben báró Kuffner Károly édesapja által megalapított cukorgyárat és a gazdasági épületeket, a diószegi kastélyt, kaszinót, a tisztségviselők, a gyári dolgozók lakását korabeli és jelenkori fényképeken, tervrajzokon. A projekten 9 szakember dolgozott, céljuk az, hogy felhívják a műemlékvédők és a laikusok figyelmét a városban található épületekre. A kulturális minisztérium 9500 euróval támogatta a projektet. A Nagyszombati Kerületi Műemlékvédelmi Hivatallal és a pozsonyi Műemlékvédő Hivatallal az egész egykori ipari zónát ipari műemlékövezetté nyilvánítanák, melyre Szlovákiában nincs példa. „Mivel a műemlékké nyilváníttatás hosszú folyamat, úgy határoztunk, megkönnyítjük a hivatali dolgozók munkáját, és hozzálátunk a történelmi épületek azonosításához, dokumentálásához, kidolgoztuk a szakértői véleményeket, melyek szükségesek ahhoz, hogy a legértékesebb épületeket felvegyék a nemzeti műemlékek listájára” – mondta Eva Sudová projektmenedzser. A szakemberek workshopokon ismerkedhettek meg az épületekkel, fotódokumentációt készítettek azok állapotáról, elbeszélgettek az épületek tulajdonosaival. Eva Sudová hozzátette, voltak, akik nem nézték jó szemmel a régi épületek megóvására irányuló kezdeményezést. „A vizsgált épületek némelyikét ma is használják, vállalkozást működtetnek benne vagy lakóházként funkcionál. Ha egy épületet műemlékké nyilvánítanak, korlátozódnak a tulajdonosok jogai. Használhatják az épületet, de a felújításához vagy átépítéséhez szükség van a Műemlékvédő Hivatal jóváhagyására. Voltak, akik kedvesen fogadtak bennünket, együttműködtek a szakemberekkel, ám akadtak olyanok is, akik rossz szemmel nézték munkánkat, sőt, még a polgármesternél is panaszt tettek” – mondta Sudová. A kastélyparkban található magtár és a báró mauzóleuma a város tulajdona, a magtár tetőszerkezetét már felújították, a mauzóleum műemlékké nyilvánítását 2009-ben megkezdték. A diószeghi Kuffner báró a 19. század végén kezdte kiépíteni gazdasági komplexumát. A cukorgyár nemcsak Diószeg lakosainak, hanem a környék gazdáinak is munkát adott. Később gyorsfagyasztóval és konzervgyárral bővítették a komplexumot, melyhez műmalom, villák, szolgálati lakások is tartoztak. Az ipar fellendülésével szállodát és kaszinót, vízerőművet, teniszpályát, uszodát is építettek. A város központját díszítő kastély is a Kuffner család hagyatéka. Az építészeti emlékek sorát bővíti a római katolikus templom. A diószegi Ponvagli Polgári Társulás elkötelezte magát a kisváros múltjának megvédése ügyében. Idén a kormány kisebbségügyi hivatalánál pályáztak, a támogatásból szeretnék magyar nyelvre fordítani a publikációt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.