Ki, mi és mikor viszi át őket újra a túlsó partra?

Egyetlen menetrend szerinti busz sem jár hétvégén a Duna eredeti és mesterséges medre közé rekedt falvakba, Vajkára, Doborgazra és Nagybodakra.

Hétközben is gyakorlatilag csak reggel, délben és kora délután van lehetőség arra, hogy busszal jussanak át a túlsó partra, valamint – rendszeresen és naponta – húsz-huszonötször közlekedik a komp Vajka és Keszölcés között. Bodak viszont nyolc kilométerre fekszik Vajkától, ezért ha a vajkaiak ki akarnak mozdulni otthonról, legjobb, ha saját járművel rendelkeznek.

Idilli környezet, gyönyörű táj fogadja a Vajkára látogatókat. Nemcsak a Duna folyása, hanem a mesterségesen kialakított tavak is rengeteg turistát vonzanak a térségbe. Az ott lakók azonban nagy árat fizetnek a nyugodt életért, mert ha munkahelyre, orvoshoz vagy iskolába kell eljutniuk, az alkalmanként 120-200 koronájukba is kerülhet, nem beszélve az utazásra fordított időről. Pozsony negyven, Bős harminc kilométerre van, Somorja pedig komppal és busszal megközelítve húsz kilométer.

Két hét mikrobusz nélkül

„Úgy próbálunk enyhíteni a lakosság utazási költségein, hogy egy húsz személy szállítására alkalmas mikrobuszt üzemeltetünk, amelynek naponta hat járata van Somorjára és Bacsfára meg vissza. A jegy ötven koronába kerül. A fenntartáshoz szükséges többletköltségeket Vajka és Doborgaz önkormányzata állja – mondta Vajka polgármestere, Varga József. – Sajnálatos módon a kisbusz most két hétig nem jár, mert már négyéves, és egyre gyakrabban szorul javításokra.” Folyamatosan kérik a hivatalokat és a minisztériumokat, hogy javítsanak a helyzeten, segítsék a községet, mert nagyon sokba kerül az utazás, főként akkor, amikor a komp nem jár és kerülni kell.

Mikor mindezt a hangosbemondón keresztül kihirdették, a lakosok zúgolódtak, ugyanis vagy fuvart kellett keríteniük, vagy valamelyik falubélijükhöz csatlakozva, autóval utaztak, esetleg a kerülőúton, tehát drágábban, lassabban jutottak el Somorjára vagy annak környékére. „Megértem a felháborodásukat, de a mikrobusz amúgy is sok pénzt visz el Doborgaz költségvetéséből, csaknem a tizenöt százalékát – érvelt Boráros József, Doborgaz polgármestere. – A bevételi oldalunkon pedig mindazok után hiányzik az összeg, akik ide költöztek, de bejelentett lakhelyük Pozsony maradt. Tudom, hogy szükség van a mikrobuszra, mert csak a falumban legalább száz ember használja, ezért már gondolkodtunk egy gazdaságosabb, új minibusz megvételén, amit a mi falunk üzemeltetne.”

Addig is marad a gyér, de annál drágább buszjárat és a nagy szélben vagy ködben nem üzemelő komp. Ám nem mindenki van hasonló véleményen az ott lakók közül. „Ha valami elromlik, rögtön mindenki rimánkodik. Mindig van más megoldás. Szerintem csak az öregek vannak megijedve, de nem értem miért, hiszen az önkormányzatok is ott segítenek rajtuk, ahol tudnak. Igaz, hogy kevés a busz errefelé, de ott a komp, ami mindig ingyen jár, és Keszölcésen már rendes buszjárat van” – hangoztatja véleményét egy éppen kompra várakozó helybéli.

A járatokra kevés a pénz

A három falu közül Nagybodak valamelyest „kilóg”, mert az ottaniak Bősön keresztül inkább Dunaszerdahely felé orientálódnak, és ritkábban veszik igénybe az egyébként tőlük nyolc kilométerre lévő kompot.

Hétvégén azonban náluk sincs menetrend szerinti buszjárat, és hétközben az utolsó busz négykor indul a faluba Dunaszerdahelyről, amikor sok dolgozónak még javában tart a munkaideje. A faluban sok az idős ember; 313 lakosból százhúszan nyugdíjasok. Hozzájuk hetente kétszer jár ki orvos, aki öszszeírja a kórházi ápolásra szorulók nevét, és hetente egyszer mentőt küldenek értük.

Ágh Magdolna polgármester elmondta, többször is kérvényeztek több buszjáratot, és kérték, hétvégenként is legyen legalább egy járat, de választ még nem kaptak. Az autóbusz-közlekedési vállalatnak a kis létszámú településekre nem kifizetődő több járatot indítani, a 3-400 lakosú Vajka, Doborgaz és Nagybodak önkormányzatának költségvetése pedig kicsi ahhoz, hogy a pluszköltségeket állni tudja.

Mindhárom falu lakosainak száma a felére csökkent a vízlépcső üzembe helyezése óta. A „Kis-Csallóköz” falvai motoros járművel bárhonnan könnyen megközelíthetők a kikapcsolódásra vágyók számára. De a saját járművel nem rendelkező helybélieket ki, mi és mikor viszi át túlsó partra?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?