Nem lesz olyan egyszerű a poloskák kiirtása Diósmajorban, amilyennek tűnt, és egyhamar nem is kerül rá sor. A hadsereg nem tud sátrakat kölcsönözni a lakosok ideiglenes elhelyezésére, ezért a város vezetése most a tűzoltósággal tárgyal. A tervek szerint június végéig elvégzik a fertőtlenítést.
Késik a poloskairtás Diósmajorban
A város széli majorban tíz éve épült hatvanegy szociális lakásban hivatalosan kétszázötven, a valóságban több mint ötszáz ember lakik, a magisztrátuson sem tudják, pontosan mennyi. Tavasszal a rossz higiéniai körülmények miatt a lakások felében elszaporodtak a rühatkák és a poloskák. A problémára azokban az alapiskolákban figyeltek fel, amelyekbe a Diósmajorban lakó gyerekek járnak. A bőrgyógyász, akihez a gyerekeket elküldték, értesítette a regionális közegészségügyi hivatalt, amely elrendelte a fertőtlenítést. Először a leginkább fertőzött lakásokban próbálták kiirtani a kártevőket, de ez nem vezetett eredményre, ezért a városi hivatalban úgy döntöttek, kiköltöztetik az összes lakót, és minden lakást alaposan fertőtlenítenek.
A legelső elképzelés az volt, hogy a lakókat a környékbeli kultúrházakba költöztetik, de ebbe az intézmények fenntartói nem egyeztek bele. Május elején a nyitrai önkormányzat a hadseregtől kért kölcsön sátrakat, és úgy tervezte, május végén ideiglenesen ezekben helyezi el a Diósmajorban hivatalosan bejelentett lakókat. Csakhogy a hadsereg elutasító választ küldött a városnak, mivel nincs annyi sátra, hogy a törvényben megszabott honvédelmi kötelezettségein kívül egyéb feladatokat is vállalhasson. A honvédelmi minisztérium szóvivője, Danka Capáková közlése szerint katonák sem vesznek részt a rend fenntartásában Diósmajorban, „mert ez nem tartozik a hadsereg törvényben meghatározott feladatai közé”.
A város ezek után a tűzoltósággal kezdett tárgyalni, a legújabb információk szerint június végéig felépítik a kétszázötven személyes sátortábort, valamint a hozzá tartozó mobilvécéket és -tusolókat. A lakások fertőtlenítése öt-hat napot vesz igénybe, utána még három napig zárva kell tartani a helyiségeket, mert a vegyszer káros az emberi szervezetre. „Ez a másik gond, mert sok lakásban már nincsenek sem ajtók, sem ablakok, Mielőtt nekifogunk a fertőtlenítésnek, pótolnunk kell ezeket, ami tovább növeli a kiadásokat” – mondta Jozef Dvonč, Nyitra polgármestere. A város még a költöztetés előtt megjavíttatja a majorba vezető utat, és elszállíttatja az összes hulladékot. A költségek várhatóan több tízezer euróra rúgnak, a végösszeg főleg attól függ, mennyire lesz zökkenőmentes az akció.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.