Keresik a továbblépés eszközeit

Újbást. A SAPARD-program hazánkban első alkalommal biztosít majd közpénzt partnerségi alapú kistérségi fejlesztési tervek készítésére. A rimaszombati Fundament Polgári Társulás elsőként próbálta ki ezt a lehetőséget.

A támogatás juttatása természetesen még nem a SAPARD-programból történt, hiszen azt legjobb esetben is az év második felében nyitják meg. A földművelésügyi minisztérium mellett működő Vidékfejlesztési Alap azonban tavaly három járásban ezt az uniós programot modellezte és ezen belül egyedül a Fundament élt az ún. kistérségi gazdasági-szociális fejlesztési terv készítésének lehetőségével.

„A Rimaszombati járás déli, aprófalvas részén működik a Medvesalja kistérség. Ez eddig főként propagációs anyagokat és elemzéseket készíttetett, mi azonban szó szerint életet szerettünk volna belé lehelni” – mondta Hajdú István, a Fundament vezetője. A projekt keretében a környékbeli községek polgármesterei, vállalkozók és érdeklődők közösen keresték, merre indulva teremthetnének maguknak új lehetőségeket. Nyolc ilyen találkozóra került sor, ezeken a galántai Információs Központ vidékfejlesztési programjának munkatársaival, valamint a feledi Mihályi Gábor régiófejlesztési szakemberrel sorba vették a lehetséges témákat. A térség előnyeit és hátrányait taglaló SWOT-elemzés során főként idegenforgalmi jellegű előnyök kerültek a listára és ezek domináltak a lehetőségek rovatban is. A hátrányok közt a hiányos infrastruktúra, a városoktól való távolság, a lakosság érdektelensége és a tajti határátkelő hiánya jelent meg a legnagyobb hangsúllyal. A megvalósítást veszélyeztető tényezők közt a fiatalok elvándorlását, a lakossági passzivitást és a rendezetlen tulajdonviszonyokat emelték ki.

Következő lépésként négy olyan témát választottak ki, amelyekkel később részletesen is foglalkoztak. A választás a mezőgazdaságra, a gazdaságra, az idegenforgalomra és a kultúrára esett. Ezekre a területekre az érdeklődők szakcsoportokat hoztak létre, amelyek megfogalmazták a leginkább sürgető feladatokat. Az idegenforgalmi szakcsoportban Köböl Gyula, Tóth Tímea, Pápista Renáta és Mede Géza dolgozik. A vidéki turizmus fejlesztését tartották fontosnak, a szállási és étkezési lehetőségeken kívül a turisták számára vonzó egyéb szolgáltatások kialakításával. A mezőgazdasággal kapcsolatban Farkas Magda és Kovács Tibor vállalta, hogy összeállítják a kistérségben ezzel a tevékenységgel foglalkozók listáját. Őket majd Mede István tájékoztatja a szakcsoport által megfogalmazott stratégiai elképzelésekről, Farkas Zoltán pedig május végéig egy találkozót szervez számukra. Hasonló megoldással szeretnék elkezdeni a gazdaságfejlesztési elképzelések megvalósítását is. Itt egyébként a közösségi összefogást igénylő tevékenységek között a lehetséges befektetők megbízható tájékoztatásának biztosítása, kis bedolgozó üzemek megszervezése, a térség szakembereinek ajánlása, valamint a szelektív hulladékgazdálkodás megszervezése szerepelt. A kultúrával foglalkozó szakcsoport tagjai – Farkas Magda, Simon Ágnes, Mede István, Liska Roland, és Farkas Zoltán – a lakosság aktivizálását, teleház létesítését, új sport és kulturális rendezvények megszervezését, a roma lakosság művelődését, illetve integrációját, és a bemutatható helyi attrakciók kialakítását tartották fontosnak. Mivel az elképzelések finanszírozásához az ottani lehetőségek nem elegendőek, az egyik találkozón számba vették, vajon honnét szerezhetnének ehhez támogatást. Az ismert, általában országos hatáskörű pályázási lehetőségeken kívül ehhez érdekes hátteret biztosíthat a Fundament által működtetett rimaszombati Kommunális Alap.

A medvesaljai vidékfejlesztési kezdeményezések végéezetül megterveztek két, közösségi összefogásra alapuló projektumot. A vidéki turizmus információs rendszerének kialakítását célzó elképzelés belső információs rendszerként elsősorban tájékoztató táblákat tervez. Minden község készítene ilyet magáról, ehhez társulna még egy kistérségi térkép, illetve tájékoztató táblák a környékbeli főutak mentén. A régióba látogatók számára bővítenék a turistautak meglévő hálózatát, tanösvényeket létesítenének, illetve lehetőség van egy, az egész kistérséget körbejáró kerékpárút kijelölésére. A potenciális turistákat megszólító külső információs rendszer részeként – a meglévő röplapok mellé – utazási irodáknak szánt ajánlat összeállítása, egy weboldal készítése és képeslapok kiadása szerepel. A következő találkozón pedig egy olyan projektumot terveztek meg közösen, amely célja a kistérség felzárkóztatása a határ túloldalán található magyarországi kistérséghez. Ebben szerepel az információs rendszer kiépítése, különféle közös sport és kulturális rendezvények megszervezése. Emellett azonban nem feledkeznek meg a rendszer további építéséről sem – egy idegenforgalmi stratégiai terv elkészítésével igyekeznének beindítani a kistérségi idegenforgalom fejlesztését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?