Kérdéses a 35 éve működő Szepsi Asszonykórus jövője

Több éneklő- és tánccsoport is tevékenykedik a Kassához közeli városban, de a harminc- öt éve megszakítás nélkül működő Szepsi Asszonykórus tagjai most úgy látják, csökkenő az érdeklődés a népdal és a néptánc iránt.SzepsiA Szepsi Asszonykórust 1978-ban alapította Sarlósné Nagy Ildikó, a helyi alapis

Több éneklő- és tánccsoport is tevékenykedik a Kassához közeli városban, de a harminc- öt éve megszakítás nélkül működő Szepsi Asszonykórus tagjai most úgy látják, csökkenő az érdeklődés a népdal és a néptánc iránt.

Szepsi

A Szepsi Asszonykórust 1978-ban alapította Sarlósné Nagy Ildikó, a helyi alapiskola azóta nyugdíjba vonult pedagógusa. A kezdetektől főleg Bódva-völgyi magyar népdalokat visznek színpadra. „A magyar népdalok őseinket, a gyökereinket jelentik. Nagy Ildikótól, a kórus alapítójától nemcsak a régió dalait, hanem a magyarság iránti szeretetet és a nemzeti hovatartozás fontosságát is megtanultuk” – mondta lapunknak Bartók Matild, a Szepsi Asszonykórus egyik tagja. A kórus az eltelt harmincöt év alatt sok sikert ért el, és rengeteg elismerést kapott nemcsak itthon, hanem külföldön is. 2008-ban a Bíborpiros szép rózsa fesztivál fődíját nyerték el, öt évvel korábban aranysávos besorolást kaptak, 2001-ben a nívódíjat vitték el. „A Vass Lajos Népzenei Versenynek is állandó résztvevői vagyunk. 2007-ben Budapesten a Kárpát-medencei döntőben nagydíjat, 2003-ban és 2004-ben pedig aranysávos besorolást kaptunk. 2006-ban Dunaszerdahelyen az említett megmérettetés elődöntőjében pedig szintén aranysávosok lettünk. A bősi Tavaszi szél vizet áraszt versenyről Nívódíjjal, a pozsonyi versenyről Arany Páva Díjjal, 2000-ben 1. helyezettként tértünk haza” – sorolta Kiss Éva, aki közel húsz éve csatlakozott a kórushoz. Hozzátette, a versenyeken való részvétel rengeteg élményt jelent. „Sohasem lépünk fel pénzért, szívből, lélekből énekelünk. A versenyekre nemcsak az elismerésért járunk, hanem azért is, hogy a régiónkat képviselhessük, valamint azért, hogy újra találkozhassunk a régi ismerősökkel. Jelenleg tizennégyen vagyunk, de voltunk jóval többen is. Elszomorító, hogy a fiatalokat már nem érdekli a népdal és a hagyományőrzés, és ez nemcsak a mi kórusunkat, hanem az egész magyar hagyományos kultúra fennmaradását is veszélyezteti” – tette hozzá Bartók Matild. A kórus tagjai jelenleg heti két alkalommal gyűlnek össze, újabban a Tavaszi szél vizet áraszt versenyre gyakorolnak. Új repertoárral készülnek, de most is Bódva-völgyi népdalokkal.

Legközelebb a buzitai Kelepelő Gyermek-néptáncegyüttest mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?