Kassa. A város a keresztény vallás szempontjából kelet és nyugat határán fekszik. Ezért nemcsak a római katolikus és a reformált egyházaknak vannak itt hívei, hanem a görög katolikus és pravoszláv vallásnak is. Az utóbbiak nyomait kerestük Milan Kolcunnal a tematikus városnéző túrák egyikén.
Kelet és nyugat határán
A pravoszlávok látszathatalmának ma már csak foszlányai vannak Kassán. Erről legjobban az imatermük tanúskodik, mely egy pizzéria alatti pincehelyiség átalakításával jött létre. Apró fintora a sorsnak, hogy az átalakítás előtt a helyiség a kassai városi nemzeti bizottság pártfejeseinek gyűlésterme volt, ennek nyomai a berendezésen még ma is meglátszanak.
A pravoszlávok egyik jellemzője a kereszt, melyen a két száron és az INRI feliratnak helyt adó felső táblán kívül alul is van egy ferdén odaszögezett léc. Ez a hagyomány szerint a megváltó lábát támasztotta, és azért ferde, mert Jézusnak egyik lába rövidebb volt a másiknál, legalábbis a torinói halotti lepel tanúsága szerint. Mások azt állítják, hogy csupán be volt hajlítva a lába, ám egy biztos: a kereszt legalsó szára a többihez képest más szögben és ferdén helyezkedik el. A pravoszlávok másik jellegzetessége, hogy templomaikban nincsenek hangszerek, ezért is alakult ki a csodálatos többszólamú pravoszláv kórusmuzsika.
Pravoszláv templom Kassán nem létezik, a Moyzes utcai görög katolikus katedrálist néhány évtized használat után visszaadták eredeti tulajdonosának.
Ez az impozáns épület, utunk egyik megállója, még a 19. század végén épült, 1882-ben rakták le az alapkövét, ám tornyát csak később sikerült felhúzni, és a harangokra is várni kellett. Ahogy belépünk, lenyűgöz az ikonosztáz és a titokzatos cári kapu, mely a szentélyt választja el a népnek szánt résztől. Ide csak a pap léphet be, mi meszsziről bámulhatjuk a keleti művészet remekét. Az ikonosztáznak megvan a maga rendje, rajta kell lenniük az apostoloknak, Jézusnak és Máriának, a szenteknek, az utolsó vacsorának. Hosszú időt töltünk a templomban nézelődéssel, örülünk, hogy a keleti hangulatot Kassán is megtaláljuk anélkül, hogy egzotikus országokba kellene elzarándokolnunk.
Nagy sajnálatomra a sétából kimarad az a kis görög katolikus fatemplom, melyet a Sztropkó melletti Kožuchovcéből szállítottak át Kassára. Ott 186 évi „használat” után lebontásra ítélték, de a Kelet-szlovákiai Múzeumnak hála megmenekült a pusztulástól, és ma a múzeum udvarán áll. A hagymakupolás barokk faépület három része a szentély, a főhajó és a gyermekágyas asszonyoknak való szeparált helyiség. Ma pusztán a falakban gyönyörködhetünk, azokat is csak kívülről láthatjuk. Az ikonosztázt átszállították a múzeumba, az épület pedig zárva van. A hetvenes évek balszerencsés restaurálási munkálatai miatt ugyanis veszélyes a templom közelébe merészkedni. Hogy ellenállóbbá tegyék a szúval, gombával és az időjárási viszontagságokkal szemben, kátrányt is tartalmazó oldattal kenték be a falakat. Ennek következtében a belső festmények sötétedni és hullani kezdtek, ezért az ikonokat sürgősen máshová kellett áthelyezni. A kátrányos oldatban pedig rákkeltő anyagok jelenlétét mutatták ki, ezért aztán a templom némán és bezárva áll Szlovákia legkisebb skanzenjeként egy Szepsiből származó faragott kapu és egy kárpátaljai harangláb társaságában.
Szerencse, hogy a mai restaurátorok és építészek nem ilyen barbárok, a görög keleti katedrálist például sikerült szépen rendbe hozni, a domonkos templom közelében a régi kis bolhapiac helyén pedig épül a görög katolikusok új adminisztratív központja, ahol a szerzetesnők lakhelye és az exarcha, azaz a görög katolikus egyházfő irodái kapnak majd helyet. Ma még csak a puszta falakat láthatnánk, ezért nem kukkantunk be. Arról azonban meggyőződhetünk, hogy a kommunista uralom és erőszakos áttérítés ellenére is él és virágzik a keleti kereszténység néhány formája a toleranciáról ismert Kassán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.