Káosz a városházán

Komárom |

<p>A legritkább esetben érkezik egyenes válasz a képviselők konkrét kérdéseire.</p>

A legutóbbi testületi ülésen – amelynek valamennyi programpontját három maratoni ülésnapon sikerült csak megtárgyalni – számtalan kérdést feltettek a képviselők a szeptember elsején életbe lépett új hivatali struktúrával, az elbocsátásokkal, illetve az osztályvezetői posztok pályáztatásával kapcsolatban. Konkrét kérdéseikre azonban többnyire nem érkezett egyértelmű, egyenes válasz. Emiatt egyre gyakrabban hangzik el az üléseken a városházával kapcsolatban a káosz háza megnevezés; Stubendek László polgármester ezt határozottan visszautasítja, szerinte éppen a rend megteremtése felé haladnak.

Korrekt tájékoztatás kell

A képviselők kíváncsiak voltak egyebek mellett arra, hogy október elsejétől – amikor lejárt a korábbi osztályvezető megbízatási ideje – ki vezeti az oktatási főosztályt. A többször megismételt kérdésre még az október 8-i ülésen sem kaptak választ (azóta a város honlapján már közzétették az új megbízott osztályvezető nevét – a szerk. megj.). Azt is szerették volna tudni, miért nincs az új hivatali struktúrában pályázatokért felelős referensi állás, miközben a főellenőr már a tavasszal végzett ellenőrzés során rámutatott ennek szükségességére. Többen nehezményezték, hogy a város honlapján – hetekkel az új struktúra életbe lépést követően – még mindig a korábbi szervezési rend volt olvasható, ami megtévesztően hatott. Kérték, még a testületi ülés folyamán kapják meg a régi és az új hivatali struktúrát, hogy össze tudják hasonlítani, de kérésüknek nem tett eleget a városvezetés. Fekete Tamás hivatalvezető bizonytalan választ adott arra a kérdésre is, mely osztályokról hány személyt bocsátottak el. A képviselők rámutattak: bár a struktúra összeállítása teljes mértékben a polgármester hatásköre, a hivatal költségvetését a testület fogadja el, ezért tudniuk kell, milyen változások történtek, és korrekt tájékoztatást szeretnének.

Panasz a pályázat miatt

Az ülésen felmerült kérdéseket lapunk írásban tette fel Stubendek László polgármesternek. Tudni szerettük volna, hány alkalmazottja volt a hivatalnak a szerkezeti átalakítás előtt és utána. Megtudtuk: 2014. december 31-én 184 volt a hivatali alkalmazottak összlétszáma, 2015. szeptember elsejétől pedig 178. Megkérdeztük továbbá, milyen minőségben dolgozik Bíró Adrianna a városi hivatalban; ő volt az a személy, aki megnyerte ugyan pénzügyi főosztály vezetői tisztségére kiírt pályázatot, de lemondott a posztról. Kissé meglepő, hogy ilyen előzmények után a hivatalvezető osztályára vették fel, feladata az ellenőrzés, a belső analízis lesz. További kérdésünk a szociális főosztály vezetői posztjára kiírt pályázatra vonatkozott. Értesülésünk szerint ugyanis panasz érkezett a hivatalhoz, mivel a nyertes pályázó állítólag nem felel meg a három év vezetői gyakorlatra vonatkozó feltételnek. A polgármester kifejtette: a nyertes a pályázati bizottság értékelése alapján eleget tett a pályázatban kiírt kritériumoknak és benyújtotta a megfelelő dokumentumokat. Csintalan Miklós főellenőrtől azt is megtudtuk, mivel névtelen volt a panasz, a törvények értelmében nem foglalkozhatnak vele.

Felesleges nyugdíjasok

Augusztusban röppen fel a hír, hogy a hivatal 9 nyugdíjas alkalmazottjától vált meg, valószínűleg törvényes, ám nem éppen etikus módon. Értesülésünk szerint többségükkel – megfelelő tájékozottság, illetve tájékoztatás hiányában – kölcsönös megegyezés alapján bontottak munkaviszonyt. Ez esetben a kollektív szerződés alapján bérüknek megfelelő 2 havi lelépőt és 5 havi végkielégítést kaptak. Azoknak, akik nem értettek egyet a megegyezés alapján történő távozással, felmondtak. Ők 3 havi felmondási idő után 2 havi lelépővel és 4 havi végkielégítéssel távoznak, a felmondási idő alatt viszont már be se kell járniuk munkahelyükre; aki mégis megjelent, egyenesen hazazavarták. Stubendek László kitérő választ adott arra a kérdésünkre, hogy a nyugdíjasokon kívül másokat is elbocsátottak-e. „Az új szervezeti felépítésből kiindulva, egyidejűleg szervezési okok miatt kilenc alkalmazott munkahelye szűnt meg. A munkakörök racionalizációjával az egyes munkaköri tevékenységeket a többi alkalmazott között osztották fel” – olvasható a polgármester válaszában. Miközben elbocsátások történtek – többeket éppen a pénzügyi osztályról küldtek el – Bohumír Kóňa osztályvezetője már jelezte, legalább három emberre lenne még szüksége az összes feladat ellátásához. Az ellentmondásra rákérdeztünk a polgármesternél, aki ismételten csak az új szerkezeti felépítésre és az egyes munkakörök racionalizációjára hivatkozott. Nem kizárt, hogy egyes elbocsátott dolgozók a munkafelügyelethez fordulnak panasszal.

Boszorkányüldözés

A testületi ülésen többen is utaltak arra, hogy a városi hivatalban kialakult egy szűk, három-négy tagú csoport – volt, aki kommandónak nevezte –, amely szinte boszorkányüldözést folytat a hivatalban. Folyosói beszélgetések során arról is hallani, hogy polgármester nem igazán tudja kézben tartani az irányítást, és egyre kisebb befolyása lehet a hivatali történésekre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?