A strand részét képezi egy mesterséges tó, ennek területe körülbelül 15 ezer négyzetméter, a víz mélysége 2,2 méter.
Jövőre újra fürdőzhetünk Tornalján
A tornaljai fürdőt az elmúlt 20–25 évben számtalan történés érte, a működtetése nagy kihívást jelentett a városnak. A Királyi városrészben lévő strandot 1969-ben nyitották meg és a 2018-as szezon végével zárta be kapuját a látogatók előtt.
Kalauz a múltban
2003 előtt a strandfürdő a helyi közterület-fenntartó vállalat kezelésében volt. A városvezetés és a vállalat közti ellentétek miatt azonban az önkormányzat veszélyben látta az akkori strandidény elindítását. A város végül úgy határozott, hogy a fürdő irányítását saját hatáskörébe veszi át. Az apró felújításokat követően a megnyitót a Mors Motors Meeting nevű motoros találkozó, a területi nemzetközi labdarúgó-bajnokság döntője, és rock koncertek tették emlékezetessé. Ugyanezen év őszén pedig már arról számolt be lapunk, hogy a város nem tudta elfogadni, az akkor kiírt pályázatra érkezett befektetési tervek egyikét sem. Húsz évvel ezelőtt 80 000 embert fogadott a strandfürdő és a testület elvárta, hogy minőségi kezekbe kerüljön a hely, hisz meghatározó szerepet tölt be régiós turisztikai szinten.
2004-ben egy pozsonyi vállalkozó szeretett volna csúszdát építeni a helyszínre, azonban nem sikerült a megfelelő minősítési papírokat megszereznie. A városi beruházásoknak és a kreatív programoknak köszönhetően akkoriban finn és német utazási irodák is megkeresték a Tengerszem strandfürdő vezetőit (Tornalja vezetését), miszerint komoly lehetőséget látnak a komplexumban. 2004. május 29-én sikerült újra megnyitni a városi üdülőt önerőből.
2005-ben úgy határozott a vezetés, hogy megpróbálják újra bérbe adni, akárcsak 2003-ban. Súlyos tőkehiány lépett fel erre az évre és az előző évből a fürdő területén működtetett vállalkozások – elsősorban büfék és szálláshelyek – tulajdonosai másfél millió koronás tartozást hagytak maguk után, amely később 600 ezer koronára csökkent, azonban ez is befolyásolta a nyitást. Végül a Városi Szolgáltatások Kft. átvette a fürdő irányítását és sikerült a szezonkezdés.
2007-ben Ján Telenský, a poprádi Aquacity egyik tulajdonosa Tornalján tervezte egy a poprádihoz hasonló léptékű és színvonalú beruházását. Terveiben minden természetes, eddig létező részt megőrizett volna, a strandfürdő vízellátását biztosító tengerszemet és a 230 méter hosszú mesterséges tavat is. Ezek formájához és elhelyezkedéséhez szerette volna igazítani a háromszintes, egész évben nyitva tartó és magas színvonalú szolgáltatásokkal működtetett fürdő és rekreációs központot. Több fedett, relaxációs, pezsgő- és élményfürdő medence megépítését tervezte, mindehhez pedig magas szintű vendéglátóipari szolgáltatások teljes skálája társult volna. Sportpályák, nagy kapacitású parkolók, négycsillagos szálloda, nívós apartmanok, golfpálya, gyerekek számára tervezett, vízi játékokkal felszerelt medence, fedett szabadtéri színpad és csónakázó tó is szóba került.
„Ez a beruházás óriási jelentőséggel bír. Az üdülőközpont nem csupán Tornalját és a kistérséget, hanem a szélesebb régiót is szolgálja majd. Ekkora, milliárdos nagyságrendű turisztikai és idegenforgalmi beruházás megyei szinten is egyedülálló, Ján Telenský elképzelései városunk jövőjét hosszú távon meghatározhatják. Új munkahelyeket alakítunk ki, de reméljük, a régió építőipari kapacitását is be tudjuk vonni majd ebbe a nagyszabású munkába. Ha a képviselők elfogadják a tervezetet, megkezdődik a területrendezési, majd az építésügyi engedélyeztetési eljárás. Azt szeretném, ha már a jövő év elején megindulhatna a munka – nyilatkozta lapunknak 2007-ben Mészáros Gyula, Tornalja alpolgármestere. A projektről két évvel később, tehát 2009-ben írtak a Tornalja városi hírújságban, miszerint:
„A poprádi vállalkozó továbbra is érdeklődik a tornaljai strandon végbevihető beruházás után, de a gazdasági válság miatt most valamivel óvatosabb tempóban fogják megvalósítani a nagyberuházást. Ehhez azonban még egy fontos és nélkülözhetetlen geológiai kutatást kell elvégezni.”
Végül Ján Telenský érdeklődése megszűnt a terület iránt, ugyanis egyik alapvető feltétele volt, hogy termálvíz furatokat hozzanak létre, ami nem kivitelezhető a területen.
2011-ben a strandszezon különleges eseménye az volt, hogy megnyitották a látogatók, elsősorban a búvárok számára a Tengerszem néven ismert, a fürdő vízellátását biztosító barlangtavat. 2012-ben csúszott a szezonnyitás, ugyanis az akkori városvezetés a minőségre, a kulturált környezetre és a megbízható szolgáltatásokra építette strandidényt. 2016-ban a városi testület foglalkozott a strandfürdő felújítási projektjével, azonban már felmerültek kérdések, hogy mit is lehet reálisan megvalósítani az építkezésekből. Végül a 2018-as szezon lecsengésével az üdülő bezárta kapuját a látogatók előtt, a nagyon alacsony látogatottság miatt. Ebben az évben csak 6000 látogatója volt a strandnak, ezáltal a fenntartása gazdaságilag, a bevételi források csökkenésével nagy terhet jelentett a városnak. 2019-ben egy rózsahegyi tervezőiroda elemzést készített a városnak a fürdő akkori állapotáról és a lehetséges felújításáról, ami 900 000 eurós befektetést igényelt volna. Végül az önkormányzat évekig várt különböző pályázati kiírásokra, támogatásra, de nem sikerült anyagi forrást találni a beruházásra. A munkát nehezítette a covid és az infláció is. 2021-ben döntöttek úgy, hogy önerőből kezdik meg a munkát. A tervdokumentáció szerinti teljes felújítás megközelítőleg 8 millió eurós befektetést igényel (a beruházás részeként egy új úszómedence, két meleg vizes medence, vízi élménypark és számos egyéb attrakció is létesülne a strandon), ezt szakaszonként szeretnék megvalósítani és több részletben finanszírozni. A strandfürdő azonban még idén sem nyitotta meg kapuit.
A Tengerszem egy hatvan méter átmérőjű, szinte szabályosan kerek tavacska, amely a Szepes–Gömöri-karszt vízgyűjtőjén felgyülemlett, majdnem háromszáz méter mélységben raktározódó karsztvíz egyik feltörése, természetes artézi forrás. A víz hőmérséklete állandó, télen-nyáron egyaránt tizenhét-tizennyolc fok körüli. Első írásos említése 1245-ből való, Paládi Kovács Attila kutató szerint már akkor előfordul Sevica néven, majd az 1361-es leírás Király határában cheuice alakban őrizte meg a nevét. Évszázadok óta ismert ez a hely, állandó vízhozama miatt vízimalmot telepítettek rá, erről az 1806-ban készült második katonai felmérés térképei is tanúskodnak, amelyeken a tó és a malom helyét jelzik. Behatóbban csak az 1950-es és az 1960-as évek közt kezdtek foglalkozni a Tornalja környékén feltörő ásványvíz forrásokkal. Egy évtized alatt több fúrást is elvégeztek, így találták meg 1953-ban a ma már palackozott ásványvíz, a Gemerka forrását is. A víz összetétele hidrokarbonátos-szulfátos-meszes. Az oldott ásványi anyagok mennyisége literenként 700 milligramm. A Tengerszem mélyére legelőször Sasvári Tibor kassai búvár ereszkedett le 1976-ban.
Az új remény!
Az új városvezetés továbbra is kezében tartja a strandfürdő revitalizálásának programját. „A strandfürdőt terveink szerint a 2024-es szezonban szeretnénk a látogatóknak megnyitni és ezért ebben az évben a nagy medence felújítására kerül sor. A medence oldalát képző terméskövek betonrétegbe lesznek beágyazva, valamint az aljára új kavicsréteget helyezünk. Továbbá felújításra kerül a medence mellett lévő járda is. A terület revitalizációja már tavasszal elkezdődött az elöregedett, beteg és veszélyes fák eltávolításával” – mondta a lapunknak Győrfi Erika polgármester. A befektetés nagysága a közbeszerzési eljárás eredménye alapján 315.000,- EUR és a kivitelező a nagybalogi székhelyű BANET k.f.t.. A strandfürdő jelenlegi területe 10 hektár, amelyből a nagy medence vízfelülete 1,5 hektár. A jövőben szeretnének itt attrakciókat elhelyezni, mint például egy úszó várat és úszó mólót. „A város lakossága és a környékbeliek izgatottan várják a munkálatok befejezését és a strandfürdő megnyitását. Reményeink szerint a strandfürdő üzembe helyezése elősegíti a turistaforgalom növekedését a régióban” – zárta gondolatait a polgármester.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.