Jóízű pékáru cukorbetegeknek

Gúta. A cukorbetegség Európa-szerte népbetegségnek számít, hiszen a lakosság 6–8 százalékát érinti. Akinek a családjában vagy közvetlen környezetében van ilyen beteg, jól tudja, mit jelent a számukra is bátran fogyasztható új termékcsoport megjelenése a piacon, főleg ha pékáruról van szó.

A Szegedi Gabonakutató Kht. és a Novoback Kft. az elmúlt évek során olyan diabetikus kenyeret és zsemlét fejlesztett ki, amely alapjaiban eltér az eddig ismert diabetikus termékcsaládoktól.

Rostok helyett búzafehérje és guar liszt

Ahhoz, hogy egy élelmiszert diabetikusnak lehessen nevezni, szénhidráttartalmát 30 százalékkal kell csökkenteni a normál pékárukhoz képest. Ezt a csökkentést eddig a táplálék felszívódását gátló, nehezen emészthető rostok, korpa, cikóriagyökér, cukorréparost stb. hozzáadásával érték el. A felsorolt adalékanyagok azonban a pékáru élvezhetőségét is jelentős mértékben csökkentették. A szegediek által kifejlesztett és az egész Európai Unióban szabadalmaztatott termékek esetében a szénhidrát mérséklését búzafehérje bevitelével oldották meg, kiváltva ezzel az idegen rostanyagokat. Ennek köszönhetően igen ízletes és kellemes állagú kenyeret kaptak. A fennmaradó szénhidrát egy részét – mintegy 10 százalékát – pedig az Indiában és Pakisztánban termő guarea növény magbelsőjéből nyert guar liszttel helyettesítették. E liszt lényeges tulajdonsága, hogy rendkívül nagy a vízmegkötő képessége, és a vele együtt fogyasztott táplálékkal a gyomorban gélt képez, mintegy beburkolva azt. ĺgy gátolja felszívódásukat, tehát nemcsak a szénhidrá-tokét, hanem minden egyéb elfogyasztott táplálékét is. Ebből következik, hogy ezeket a pékárukat nemcsak cukorbetegeknek, hanem fogyókúrázóknak is ajánlják. Elfogyasztásuk esetén nagy folyadékmegkötő képességük miatt ajánlatos a fokozott folyadékbevitel, amely tovább fokozza a jóllakottság érzetét.

A gútaiak úttörőnek számítanak Szlovákiában

A Magyarországon közel két éve forgalmazott és mintegy 100 pékségben sütött, Diabet-Max márkanevet viselő termékek már Szlovákiában is kaphatók. Köszönhető ez mindenekelőtt a gútai Hapeko pékségnek, pontosabban két tulajdonosának, Havetta Károlynak és fiának, Havetta Tibornak. „Mivel édesapám maga is cukorbeteg, már régebben kerestünk olyan diabetikus terméket, amelyet mi magunk is gyárthatnánk – tudtuk meg Havetta Tibortól. – Először olasz cégeket szólítottunk meg, ám a végtermék ára annyira magas lett volna, ami a hazai fogyasztók többsége számára már megfizethetetlen. Ekkor bukkantunk rá az Új Szó hasábjain egy rövid hírre, amely a szegedi kutatóintézet eredményeiről szólt, és rögtön felvettük velük a kapcsolatot. Az év eleje óta folytak a tárgyalások, az engedélyek beszerzése, és szeptemberben kezdtük a sütést.” A termékkínálat egyelőre 300 és 500 grammos fehér kenyérből, valamint zsemléből áll. Részben a szlovákiai piac igényeiből kiindulva az Ács Péterné dr. Bozóky Erika által vezetett szegedi kutatócsoport azonban már kifejlesztette a Diabet-Mix árpa-, zab- és búza-rozs kenyérlisztkeveréket is. A próbasütések már megtörténtek, és ezek a kenyerek várhatóan januártól kerülnek majd forgalomba. A későbbiekben linzer- és leveles tészták, valamint száraztészták is megjelennek majd a piacon. A gútai pékségben a Diabet-Mix lisztek előállítására alkalmas keverőt is felszerelnek, és a jövő év folyamán megkezdik az egyes lisztfajták kiskereskedelmi forgalmazását, mégpedig 1 kilogrammos kiszerelésben.

A különleges összetételű lisztből készült tészta azonban különleges sütési technológiát is igényel, ennek kifejlesztését a Novoback Kft. végezte. „Míg a hagyományos lisztek esetében a liszthez mért víztartalom 50–60 százalék, itt ez az arány 100 százalék – mondta Varga László, a társaság ügyvezetője. – Emiatt a sütés első 10 percében páradús környezetet kell kialakítani. A hagyományos kenyerek sütésével szemben a sütési idő is kb. 20–25 perccel hosszabb. Ami viszont nem azt jelenti, hogy a házi kenyérsütő gépekben nem lehetne ilyen diabetikus kenyereket sütni. Ezért is szeretnénk egy kilogrammos csomagolású liszteket árusítani, hogy aki akarja, otthon is elkészíthesse ezeket a kenyereket.”

Mit mutatnak a mérések?

A Diabet-Max termékek fogyasztásának kedvező hatását mérési eredmények igazolják. Azonos szénhidrátmennyiség elfogyasztása esetén a vércukorszint-csökkenés a hagyományos vizes zsemléhez képest egy óra elteltével 35,3, három óra elteltével pedig 40,4 százalékos. Prekop Éva komáromi diabetológus saját méréseivel is igazolta a kutatók által feltüntetett eredményeket. „Mindenképpen csak ajánlani tudom betegeimnek ezeket a pékárukat, és remélem hamarosan szakkonferenciák témája is lesz ez a termékcsalád” – tette hozzá. A termékek fogyókúrás hatását Havetta Tibornak saját magán is volt alkalma lemérni. „Három hónap alatt 8 kilogrammot sikerült lefogynom úgy, hogy nem változtattam eddigi étkezési szokásaimon, csupán az addig fogyasztott kenyeret váltottam fel ezzel a diabetikus kenyérrel” – osztotta meg velünk tapasztalatait. A termékeket bélgyulladás, bélpangás esetén is ajánlják, ugyanis elősegítik a belek tisztulását.

Nem piaci, hanem betegspecifikus termék

És ami a hatás mellett talán a legjobban érdekli a potenciális fogyasztókat, az az ár. Saját gútai boltjában a Hapeko cég a 300 grammos kenyeret 36,50 koronáért, az 500 grammosat 56 koronáért forgalmazza, a 3 darabos (150 g) csomagolású zsemle 16, a 6 darabos 28,50 koronába kerül. „Ehhez természetesen hozzá kell fűzni, hogy nem egy versenykategóriás, hanem betegspecifikus termékről, félig-meddig orvosságról van szó. Azaz fogyasztói árát nem lehet öszszehasonlítani a hagyományos pékipari termékek árával – mutatott rá Havetta Károly. – A kenyér és zsemle szavatossági ideje egyébként 4 nap, de a mélyhűtőben is tárolható mindkettő. Egy kenyér egy betegnek 3–4 napra elengedő, és ha az árát arányosan elosztjuk enynyi napra, a napi adag lényegében egy sör árának felel meg.” Megtudtuk azt is, hogy a kereskedők viszonyulása e termékhez igen különböző. „A tárgyalások során arra kértük a kereskedőket, hogy e kenyér és zsemle esetében ne a pékipari termékeknél szokásos árréssel dolgozzanak – árulta el Havetta Tibor. – Volt, aki erre nem volt hajlandó, így nem is szállítunk neki, hiszen a magas ár miatt eladhatatlanná válik a termék. Jó példaként említhetném ugyanakkor a galántai Jednota vezetését, amely pozitívan viszonyult kérésünkhöz.” Az országban egyébként már 8 pékségben sütik a Diabet-Max kenyeret és zsemlét és további üzemekkel is folynak a tárgyalások.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?