Jó bevételi forrás a gombaszedés

Rimaszombat |

<p> </p>
<p>Naponta két-három tonna erdei gombát is beszállítanak az ország többtucatnyi gyűjtőhelyéről Rimaszombatba. A gombaszezon bő másfél hónapot késett, most viszont már dömping van a piacon.</p>
<p> </p>

„A hirtelen megnövekedett mennyiség az árak csökkenéséhez vezetett, a legnagyobb felvevőpiac – az olaszországi – pár napon belül leáll az általános szabadságolás miatt, a németországi és ausztriai piacon csak a kiváló minőséget lehet értékesíteni, így az eddigi tapasztalatok alapján kissé hullámzónak mondható az idei szezon” – mondta Szomolai Tibor rimaszombati vállalkozó, aki több mint húsz éve foglalkozik erdei termések felvásárlásával és értékesítésével.

A vállalkozó szerint Szlovákiában még mindig nem kap kellő figyelmet az erdei termések gyűjtése és értékesítése, amiből akár sokkal jelentősebb adóbevétele is származhatna az országnak, ha támogatná ezt a különleges élelmiszer-ipari ágazatot. „Abból indulok ki, hogy évente három-négyezer hátrányos helyzetű roma család jut a gombaszezon ideje – tehát június és október között – tisztes munkával megkeresett jövedelemkiegészítéshez. Aki ügyes és némi szerencséje van, az akár napi 25–30 eurót is megkereshet gombagyűjtéssel. Jó esetben száz-százhúsz napig tart a gombaszezon, így aki munkanélküli és keresni akar, ki tudja egészíteni a bevételeit ilyen módon” – tette hozzá a vállalkozó.

Rimaszombat környékén idén a szokottnál később, május vége – június eleje helyett csak július utolsó hetében, az esőzések után jelentek meg a nyugat-európai piacokon keresett vargányafélék, korábban a folyamatos ellátást csak részben tudták biztosítani a kelet-szlovákiai gyűjtőhelyeken felvásárolt gombából. Egy hete viszont már nagy mennyiségben nőnek a vargányafélék, a minőség leromlott, a leszedett gombák már csak alig harmadát lehet első osztályúként felvásárolni. A kereslet is lanyhult, mivel Ausztriában szintén jó a szezon, Romániában is nagy mennyiségben kezdett teremni a gomba, Ukrajnából pedig dömpingáron kínálják.

A Rimaszombatban működő gombafelvásárló és -feldolgozó cég szezonban akár száz-százhúsz embernek is kínál alkalmi munkát, a friss, exportra kerülő áru mellett szárítással és fagyasztással is tartósítják a gombát, nagy kapacitású hűtőházakban tárolják a letisztított termést. Egy óra alatt, egy műszakban akár fél tonna gombát is fel kell dolgozni. A vargányaféléket a beérkezéskor fajta, minőség és méret szerint osztályozzák. Szomolai Tibor szerint a gyűjtőknek kifizetett felvásárlási ár, a felvásárlók jutaléka, a tisztítás, a csomagolás, a tárolás és hűtés költségei, az alkalmazottak után fizetett járulékok mellett csak nagyon átgondolt üzletpolitikával tartható fenn folyamatosan egy ilyen vállalkozás. „Nem ártana talán ágazati, szakminisztériumi szinten elgondolkodni azon, hogy a foglalkoztatás javítása érdekében kedvezőbb vállalkozói helyzetet teremtsenek. Már csak azért is, mert egy ilyen támogatási rendszer munkáért és teljesítményért cserébe kínálna tisztességes bevételt a szakképzetlen munkanélkülieknek” – állapította meg a vállalkozó.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?