A nagybőgőt elkísérte utolsó útjára a pap a sirató asszonyok és a Pósfa zenekar.
Jelmezes táncház és bőgőtemetés
A Pósfa zenekar jelképesen eltemette nagybőgőjét a gellei kultúrházban.
A nagybőgő temetése húshagyókeddi hagyomány. A mindenkori zenekarok nagybőgőjét jelképesen eltemetik és elcsitul a zene. Ezzel zárul a farsangi bálok és vigadalmak ideje. Az utána következő hamvazó szerdával pedig elkezdődik a 40 napos, húsvétot megelőző böjti időszak. „A farsangi időszak leginkább a végén, azaz farsang farkán dúskálkodik a télűző népszokásokban, ilyen a dőrejárás és a bőgőtemetés is. Csallóközben, húshagyókedden az alakoskodó dőrék házról-házra való dőrejárását, éjfélig tartó mulatságát sok helyütt a nagybőgő eltemetésével fejezték be, mellyel szimbolikusan eltemették a muzsikát és a mulatozást, lezárták a farsang időszakát és hamvazószerdával kezdetét vette a nagyböjt, a csend, a készülődés és az elmélkedés időszaka. A mai világban alkalmazkodnunk kell a dolgozó emberekhez, ezért szombaton tartottuk a jelképes nagybőgő temetést és az utolsó jelmezes táncházat is” – kezdi a mesélést Iván András, a Pósfa zenekar tagja, helyi Csemadok alapszervezet elnöke, majd folytatja: „amikor 2018-ban elkezdtük újraéleszteni ezt a hagyományt a falunkban úgy gondoltuk, ha eljön 50-60 ember, már sikeresek leszünk. Ennél mindig többen voltak, sőt, voltak olyan alkalmak, hogy mintegy 300 ember jött el.” Nemcsak Gelléről, de a környező falvakból is sokan eljönnek, hiszen a Pósfa zenekar neve egyben garanciát jelent a jó zenére és szórakozásra. A zenekar tagjai is beöltöztek és annak rendje és módja szerint a plébánossal és a sirató asszonyokkal együtt elkísérték utolsó útjára a nagybőgőt. A táncház 18,00 órakor kezdődött, elsősorban a gyerekek számára készültek a táncoktatók a felvidéki táncok bemutatásával és tanításával, majd az esti órákban folytatódott a felnőttek táncházával, szintén táncoktatókkal, de végül is mindenki kedve szerint rophatta a Pósfa zenéjére.
Az eseményt a Pósfa PT szervezte már sokadik alkalommal. „Örömmel láttuk, hogy nagyon sokan eljöttek és mindenki, de főleg a gyerekek élvezték az akciót. A nagybőgőt ugyan eltemettük, de a zenével azután sem álltak le a zenészek. Végül is, hivatalosan, kedd éjfélig még tartott a farsang” – summázta a szombati bőgőtemetés eseményeit a polgármester Iván Lajos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.