Tornalja. Mint arról annak idején beszámoltunk, Dubovszky László, Tornalja polgármestere egy kezdeményezéssel állt elő a kettős állampolgárságról szóló magyarországi népszavazással, illetve az azt megelőző hangulattal kapcsolatban.
Januári kulturális rendezvények Tornalján
„Bennünket nem is a népszavazás végeredménye, hanem elsősorban az azt megelőző kampány hangneme szomorított el. Ami rosszat el lehet rólunk mondani, azt egyes magyarországi politikusok el is mondtak, ráadásul ezeknek az előítéleteknek nagyon sokan be is dőltek. Ezért döntöttünk úgy, hogy megpróbálunk valós képet közvetíteni Magyarország felé mindennapjainkról, illetve kultúránkról, a határon túli magyar tudományosságról és művészetekről” – mondta a polgármester. A helyi képviselő-testület támogatta azt a javaslatot, melynek értelmében egy magyarországi nyugdíjas, illetve egy többgyermekes család egyhetes tornaljai üdülésének teljes költségét állja. Mindezek mellett a gömöri városban rendezvények egész sora várja a hazai és a magyarországi közönséget. „Körvonalazódik egy megegyezés a helyi civil szervezetekkel és intézményekkel, melynek értelmében a 2005. év valamennyi kulturális rendezvényét egy füzérre fűzzük. Ennek keretén belül helyet kínálunk valamennyi Kárpát-medencei embernek, magyarnak és nem magyarnak – művésznek, kutatónak, alkotónak –, hogy jöjjön el hozzánk, s mutatkozzon meg a világnak itt, nálunk, rajtunk keresztül” – mondta Dubovszky lászló, majd elmondta, hogy az első rendezvényekre már januárban sor kerül. Január 19-én a város és a Kulturális Antropológiai Műhely szervezésében 18 órai kezdettel a helyi művelődési házban a Fórum Kisebbségkutató Intézet Etnológiai Központjának évkönyvét, az Acta Ethnologica Danubiana 5–6. összevont számát mutatja be Kotics József, a Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológiai Tanszékének vezetője és Liszka József, az Etnológiai Központ igazgatója, a kötet szerkesztője. Január 22-én, a magyar kultúra napja alkalmából előbb egy kiállítás megnyitójára kerül sor, melynek keretén belül törökszentmiklósi amatőr és hivatásos képzőművészek mutatkoznak be. Ezt egy koncert követi, melyet a nevezett magyarországi település zeneiskolájának növendékei adnak. A rendezvényen részt vesznek az ottani önkormányzat azon képviselői, akik elsősorban a kultúrával és a külkapcsolatokkal foglalkoznak, továbbá Törökszentmiklós alpolgármestere is. Ugyancsak jelen lesz a rendezvényen a Szolnoki Szinfonikus Zenekar menedzsere is, valamint Törökszentmiklós testvértelepülése, Tiszapüspöki küldöttsége. „Ezt követően a tavasz folyamán a mi zeneiskolánk diákjai, valamint a helyi képzőművészek mutatkoznak be Törökszentmiklóson. Ugyanilyen csererendezvényt készítünk elő Szolnokkal is, s a folytatásról a tervek szerint már közösen döntenénk, vagy legalábbis összehangoljuk elképzeléseinket” – mondta Dubovszky László.
A nevezett magyarországi térséggel való kulturális együttműködés nem minden előzmény nélküli, ugyanis a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága és a tornaljai Kulturális Antropológiai Műhely már évekkel ezelőtt együttműködési szerződést kötött, s a szolnoki Damjanich Múzeum küldöttsége már részt vett egy 2001-ben Tornalján rendezett tudományos tanácskozáson.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.