A diákok a napsütéses időben szívesen töltik szabadidejüket az átriumban elhelyezett padokon (Képarchívum)
Ismét pályázhatnak a diákok a megyei támogatásra
Harmadik alkalommal adhatnak be pályázatot a Nagyszombat megye fenntartásában működő középiskolások a részvételi költségvetés keretében. A kezdeményezés célja, hogy a diákok beleszólhassanak a környezetük alakításába.
Harmadszor nyújthatnak be pályázatot a diákok a megyei fenntartású középiskolákban a Nagyszombat Megyei Önkormányzathoz, amely ezer euróval támogatja a beadott pályázatokat a részvételi költségvetés keretében. Jozef Viskupič megyeelnök ezzel kapcsolatban kifejtette, mindent megtesznek a civil társadalom támogatásáért, például pályázatok kiírásával.
„A sikeres, Mi alakítjuk a régiót (Tvoríme kraj) elnevezésű részvételi költségvetés példáját követve két évvel ezelőtt úgy döntöttünk, hogy hasonló projektet hozunk létre a középiskolások számára is. Az első két év megerősítette, hogy a fiatalok szívesen kapcsolódnak be a társadalmi életbe, amit az is bizonyít, hogy egyre több iskola jelentkezik a felhívásra. Eddig közel 70 projektet valósítottunk meg sikeresen, és idén még legalább 43-at tervezünk. A nyertes pályázatokat ezer euróval támogatjuk. Jó látni, hogy mennyire motiváltak a fiatalok, akik felelősségteljesen állnak a környezetük javításához. Ez nagyszerű jelzése annak, hogy a diákokat is érdeklik a közügyek”
– fogalmazott.
A pályázat célja, hogy a diákok részt vegyenek a közösség életében, a döntéshozatalban és gyakorolják a felelősségvállalást. Idén a pályázatba bekapcsolódó 43 iskola több mint 90 képviselője vett részt az első, megye által szervezett ülésen, amelyen megismerkedhettek a részvételi költségvetés koncepciójával, valamint az idei év újdonságaival. Az iskolai környezet javítását célzó projektek mellett a diákok olyan projekteket is javasolhatnak, amelyek célja az iskolájuk körüli közösségek segítése. Tavaly például ilyen projektet valósítottak meg a szakolcai (Skalica) egészségügyi szakközépiskolában. Az iskola tornatermébe sport- és rehabilitációs eszközöket, valamint fitneszgépeket vásároltak, amelyeket nyugdíjasok is használhatnak.
A galántai Kodály Zoltán Gimnázium is minden alkalommal bekapcsolódik a programba. Az első évben két padot vásároltak a támogatásból az átriumba, valamint minden osztályban kukákat helyeztek a szelektív szemétgyűjtéshez, tavaly pedig felújították az átriumban álló haranglábat. Szenczi Anikó, az iskola tanára koordinálja a projektek elkészítését, de idén Csomós Benkovics Szilvia is besegít kollégájának.
„Az egész folyamatot a diákok végzik, de időnként szükség van arra, hogy motiváljuk és segítsük őket. Először az osztályok javasolnak olyan témákat, projekteket, amelyeket szívesen megvalósítanának, majd propagálniuk kell az iskolán belül, vagyis meg kell győzniük a többi diákot, hogy az adott projektet miért érdemes támogatni, miért éppen annak megvalósítása lenne a legmegfelelőbb az iskola számára. Miután megkapjuk az ezer eurós támogatást a megyétől, a diákoknak kell az egész projektet megvalósítani. Nekik kell tehát kiválasztani a legmegfelelőbb árajánlatot, a legjobb kivitelezőt, majd a megrendelést és az elszámolást is lebonyolítani. Természetesen mindenben a segítségükre vagyunk”
– magyarázta Szenczi Anikó. Úgy véli, azért is érdemes bekapcsolódni a pályázatba, mert a gyerekek megtanulnak pályázatot írni, érvelni, reálisan átgondolni, hogy mi az, ami a közösséget leginkább szolgálná és a felelősségvállalás terén is fejlődnek. Azt is elmondta, hogy a diákok képzelete határtalan, bátran belefognak a tanárok által talán meglepőnek gondolt elképzelések megvalósításába is. Az eddigi javaslatok között volt például klimatizációs berendezés a fizika szaktanterembe, ballonos ivóvíz a folyosókra, kültéri babzsákok az átriumba. A diákparlament feladata felülbírálni a javaslatokat és kiválasztani a megfelelő projektet, amellyel megpályázzák a támogatást. A tanárok is tanácsot adnak, segítenek átgondolni a diákoknak, hogy egy adott javaslat mennyire hasznos és megvalósítható.
A szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban Szenczi Anikó kifejtette, nagy sikere van az iskolában. A Z-jelzéssel ellátott, vagyis visszaváltós palackok és üdítős dobozok gyűjtésére kihelyezett kukát rendszeresen kiürítik a diákok és a zálog összegével az osztálypénzt gyarapítják. Tavaly az így összegyűjtött pénzt az iskolai kiránduláson vízibicikli bérlésére költötték.
A megyei fenntartású középiskolák diákjai április végéig ötletelhetnek a projekteken, májusban kell megírni azokat és kiválasztani azt, amelyet beküldenek a versenybe, hogy június végéig meg is valósíthassák az elképzelésüket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.