Indulonainduló, avagy az univerzális kézkrém

Nemcsak kiváló kézkrém, hanem cipőtisztásra is használható. Egykor azt tartották, zsiradék híján még hússütésre is megfelel. Ami persze túlzásnak tűnik, bár sohasem lehet tudni... Egy viszont biztos, a hagyományos Indulona ma is közkedvelt.

Az alkalmazottak kedvence, a Kuka nevű robot Évente 22–23 millió tubus kézkrémet gyártanak a galgóci Slovakofarma gyógyszergyárban. Az 1400–1600 tonnányi gyógykenőcs, krém, gél vagy gyógykozmetikum 26–27 százaléka kizárólag vényre váltható ki, 63 százaléka szabadon kapható. A gyártásnál nem tesznek különbséget az orvosság, a gyógykenőcs vagy kézkrém között, mindegyik terméknél a nemzetközileg szabályozott termelési folyamat szigorú elveit érvényesítik. – A rendszerváltás előtt valóban az Indulona volt a legsikeresebb termékünk, nem tudtunk annyit gyártani, amennyi a szovjet piacnak elég lett volna – mondja Antónia Bérová, a kenőcsrészleg vezetője. – A megváltozott körülmények, a piacgazdaság miatt korszerűsíteni kellett a gyártást, a galgóci gyógyszergyár osztrák résztulajdonosa új technológiákat telepített az üzembe. Az új szerkezet a kenőcsökhöz szükséges 200 kilónyi alapanyagot például 10 perc alatt juttatja el a sterilizáló üstökbe, a bennük levő mikrobiális szűrők szavatolják a termék „tisztaságát”, csíramentességét – avatott a gyártás titkaiba, majd betekintést nyerhetünk az Indulona-fajták, a fogkrémek, valamint a korpa elleni sampon gyártásának egyes fázisaiba. – Egy-egy műszak alatt 4 800 kiló, 45–48 ezer tubus Indulona hagyja el a gépsort. Mondanom sem kell, hogy a gyártás automatizált, nem csupán a gyógyszer, hanem az összes termék is szinte emberi kéz érintése nélkül készül. És bár az alkalmazottak csak ellenőrzik a gépek működését, az üzemrészlegekben talpig védőöltözékben közlekedhetnek. (Mindenkinek, aki belép a gyártó részlegre, kötelezően egyszer használatos öltözékbe – köpeny, sapka, papucs és arcmaszk – kell bújnia, ez alól az újságírók csapata sem volt kivétel.) Jelenleg – folytatta kísérőnk – a körömvirág-kivonatból készült Indulonát tölti tubusokba, majd csomagolja dobozokba valamennyiünk „kedvence” a Kuka nevű robot, amelynek gombjait is maszkkal az arcukon nyomkodják a dolgozók. Mint említettem, egy-egy műszak alatt 45–48 ezer szállításra kész tubus kerül ki a „csápjai” alól.

Óriási üstökben édesítik a keserű pirulákat A pirulák birodalmába nem könynyű bebocsátatást nyerni. A gyógyszergyárat ugyanis öt biztonsági zónára osztották, ahhoz, hogy átmehessünk az egyikből a másikba, tetőtől talpig át kell öltözni, az ötödikbe pedig idegen nem teheti be a lábát. – Nemcsak a védőruha kötelező, hanem a fertőtlenítő kézmosás is – sorolja Daniela Procházková mérnök. Részletesen elmagyarázza a hat granuláló gépsor, a homogenizátor működését. És igaz, hogy csak üvegfalon keresztül, de láthatjuk az orvosságokat cukormázzal, vagy zselével bevonó forgó üstöket, a korszerűen berendezett laboratóriumokat, amelyekben menet közben a gyártás egyes fázisait ellenőrzik. Nemcsak a gyár vezetősége, hanem a dolgozók is büszkék arra, hogy képesek eleget tenni a szigorú nemzetközi követelményeknek. A galgóci Slovakofarma több külföldi gyógyszergyártó megbízásából biztonságos generikumokat (az eredeti orvosságok másolatát) állít elő, s anyagi lehetőségeihez mérten saját kutatási programot is teljesít. Fennállásának hatvan éve alatt a termékek minősége alapján a Slovakofarma Rt. közép-európai viszonylatban a gyógyszergyártók közt a hatodik helyen áll. Sikerének záloga a gyártásnál használt korszerű technológiákban rejlik, illetve abban, hogy saját fejlesztésű új termékkel látja el a piacot. Nem csupán határainkon belül, hanem külföldön is, hiszen a termelés 50 százalékát a világ 36 országában (köztük Csehországban, Németországban, Olaszországban, Ausztriában, Hollandiában, Nagy-Britanniában, az USA-ban, Oroszországban, Ukrajnában vagy akár Jordániában, Venezuelában, Indiában) értékesítik. A jó pozíció ellenére a gyógyszertársaságnak nap mint nap meg kell küzdenie a konkurenciával, s ehhez nélkülözhetetlen a tőkeerős partner. Megkezdődtek a tárgyalások a Slovakofarma Rt. és az amerikai Warburg Pincus LLC között, ez utóbbi (a cseh Léčiva gyógyszergyár többségi tulajdonosa) szándéknyilatkozatban jelezte vásárlási óhaját. És a dolgozók bíznak abban, hogy a tulajdonosváltás megszilárdítja a galgóci gyógyszergyár helyzetét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?