II. Rákóczi Ferenc az ipariban

Kassa. Az internet, a pattogatott kukorica és az MP3-lejátszók világában nem könnyű ráterelni a tizenévesek figyelmét II. Rákóczi Ferencre és korára.

Kassa. Az internet, a pattogatott kukorica és az MP3-lejátszók világában nem könnyű ráterelni a tizenévesek figyelmét II. Rákóczi Ferencre és korára. Még akkor sem, ha épp száz éve hozták „haza” a nagyságos fejedelem holttestét Rodostóból a kassai dómba, és a városban, valamint a felvidéki Rákóczi-emlékhelyeken gőzerővel folyik a nagyszabású megemlékezés előkészítése. A Kassai Középfokú Ipariskola és Kereskedelmi Akadémia könyvtárában mégis megpróbálkoztak a lehetetlennel, és a kísérlet sikerült: az iskola folyosóin, tantermeiben, ebédlőjében, sőt még a tornateremben is II. Rákóczi Ferenc nevét mondták ki leggyakrabban február 23. és 24. között.

Talán nem kell külön ecsetelni, mekkora élmény egy középiskolás számára éjjel kettőkor Rákóczi emlékirataiból felolvasni az iskola könyvtárában, vagy éppen vetélkedőkön, filmvetítéseken részt venni „jelenésre” várva. Spontán beszélgetések alakulnak a diákok, valamint diák és tanár között. Az iskola amúgy is barátságos és tágas könyvtárát ez alkalomra még inkább „kuckósították”: pogácsa, kávé és üdítő várta az önkénteseket, akik egyébként legalább harminc percen át Rákóczival foglalkoztak. Az akciót irányító Fülöp Éva könyvtáros és ötletgazda ugyanis már a tízperces felolvasást megelőzően beinvitálta az érdeklődőket az e célra kialakított helyiségbe, hogy kellően ráhangolódjanak a témára. Hallhatták az előttük olvasókat, sőt a modern technika vívmányainak köszönhetően egy tévé képernyőjén át végig figyelemmel kísérhették a benti történéseket.

Ez volt egyébként a Rákóczi-évforduló köré szervezett rendezvénysorozat első akciója, a felolvasást Czibula János, a Magyar Köztársaság kassai konzulja kezdte el, és az iskola igazgatója, Pulen Lajos folytatta. Ezután diákok és tanárok, valamint a Kassa testvérvárosából, Miskolcról érkezett küldöttség tagjai következtek. Mihályi Molnár László történelemtanár, akinek korelemző bevezető előadását tátott szájjal hallgatták a jelenlévők, lapunknak elmondta, a felolvasómaraton résztvevői valószínűleg egész életükben emlékezni fognak erre a napra, személyes kötődésük lesz II. Rákóczi Ferenchez, aki ma is példakép lehet a legifjabb nemzedék számára. A tanár úrtól megtudtuk, a fejedelemről és koráról a helytörténet keretében tanulnak az iparisták, a városhoz szorosan kötődő Rákóczi ugyanis Márai Sándor mellett vitathatatlanul a legjelentősebb „kassainak” számít. A felolvasómaratonok szervezésében egyébként komoly gyakorlatra tett szert az iskola az elmúlt évek során, hiszen először Vass Albert, majd Márai Sándor emlékének adóztak ily módon. Ottjártunkkor azt tapasztaltuk, hogy a diákok egy profi tréner magabiztosságával kezelik a stopperórát és a felolvasást megörökítő kamerát, érdeklődve ülnek az említett tévéképernyő előtt, és izgatottan lapozgatják Rákóczi emlékiratait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?