Komárom. Szerdán délelőttönként babakocsi-parkolóvá változik a Tiszti Pavilon folyosója. Ebben az épületben tartja ugyanis rendszeres heti találkozóját a nemrégiben nyílt Huncutka baba-mama klub.
Huncutka baba-mama klub nyílt Komáromban
„Néhány évvel ezelőtt Angliában jártam először hasonló baba-mama klubban, és nagyon tetszett, amit ott láttam – meséli Buday Edit, aki „civilben” német-filozófia szakos tanár. – Bár annak vezetője nem vonta be az anyukákat a közös játékba, csak a kicsikkel foglalkozott, míg az anyukák, nevelők egymás között megvitatták gondjaikat, örömeiket. Miután hazajöttem és nekem is megszületett a kislányom, állandóan foglalkoztatott a gondolat: hasonló klubot nálunk is létre kellene hozni. Dunaszerdahelyen élek, ezért ott próbálkoztam először, és a városi művelődési központ vezetője, Ibolya Ildikó lelkesen fogadta ötletemet. Dunaszerdahelyen tehát már másfél éve működik a művelődési központ Totyogók Klubja. Úgy gondolom, másutt is van igény ilyen szolgáltatásra. Komáromban ugyancsak a művelődési központ és annak vezetője, Varga Anna hathatós segítségével alapítottuk meg október elején a Huncutkát. Az első tapasztalatok azt mutatják, jó úton haladunk.”
A klubba invitáló szórólapon az áll, hat hónapostól négyéves korig várják a gyermekeket, de Buday Edit szerint nagyon egyéni, mikortól érdemes ilyen közösségbe hozni a kicsit. Néhányan megriadnak a sok idegen láttán, mások viszont nagyon élvezik maguk körül a nyüzsgést. „A dunaszerdahelyi szülők visszajelzései alapján mondhatom, a klubunkat látogató gyermekek könnyebben illeszkednek be az óvodában – mutatott rá Buday Edit. – Bár itt inkább még csak egymás mellett, nem pedig egymással játszanak, mégis: szokják a közösséget. Ezenkívül hozzáedződnek egymás bacilusaihoz, és az óvodában – ahol már naponta nyolc órán keresztül együtt vannak társaikkal – kevésbé érzékenyek a betegségekre.”
Nem véletlen az sem, hogy a klubban a babák gyümölcsöt és zöldségfélét tízóraiznak. „Több anyuka állította, fia-lánya nem szereti az almát vagy a sárgarépát. Itt viszont, a többieket látva szépen majszolják ezek az apróságok is a friss gyümölcsöt és zöldséget” – mondta a klubvezető.
Puha Anikó a kezdetektől fogva látogatja a Huncutkát. Kislánya, Réka decemberben lesz kétéves, és szemmel láthatóan tetszik neki az a nyüzsgés, ami itt körülveszi. „Rékát inkább visszahúzódó kislánynak tartottam, aki jobbára kívülről figyeli az eseményeket, de itt azt tapasztaltam, szívesen kapcsolódik be a közös játékba – osztotta meg velünk tapasztalatait az édesanya. – Percekig nem keres, megfogja más anyukák vagy Edit kezét, és táncol, vonatozik velük – egyszóval önállósodik. Magam is új ötletekkel gazdagodom ezeken a délelőttökön, megtanultam például sókerámiázni, több dalocskát, mondókát, gyermekjátékot is elsajátítottam.”
A kétesztendős Édua édesanyja, Farkas-Páll Beáta nagyra értékeli, hogy a klub vezetője a gyermekek életkorának megfelelően állítja össze a programot. Ügyelve arra, hogy időben – vagyis még mielőtt a kicsik belefáradnának – váltsák a foglalkozásokat, amelyek egyébként teljesen kötetlenek. „Több ismerőssel találkozom itt, elbeszélgetünk, véleményt cserélünk, amire egyébként a mindennapi teendők mellett nehezen találnánk időt, alkalmat” – tette hozzá.
A baba-mama klub küldetése – amellett, hogy a kicsik jól érezzék magukat, szocializálódjanak – éppen az anyukák kimozdítása az otthoni környezetből. „Ismét csak a dunaszerdahelyi példát említem, ahol az anyukák részére már előadásokat is szervezünk az őket leginkább érintő témakörökben – mondta Buday Edit. – Járt nálunk pszichológus, gyermekorvos, pedagógus, nőgyógyász. Ezektől a szakemberektől választ kaphatnak azokra a kérdésekre, amelyek a gyermek fejlődésének egyes szakaszaiban szinte minden szülőt foglalkoztatnak.”
A klubok szervezői támogatók segítségével kisebb könyvtárat is összeállítottak nevelési és gyermekkönyvekből. „Polgári társulást is alapítottunk azzal a céllal, hogy segítségére legyünk a kismamáknak, az anyukáknak, az anya-gyermek kapcsolat és a családon belüli viszonyok rendezésében. Szerveztünk már önismereti tréninget kisgyermekes anyukáknak, felkészítést a szülésre stb. Mindezeket fokozatosan Komáromban is meg szeretnénk valósítani, sőt: távlatilag akár egy hálózatot is létre lehetne hozni más városok, falvak bevonásával” – tette hozzá. Ha valakinek tetszenek ötleteik, és szeretne hasonló klubot létrehozni, hétfőn és csütörtökön naponta 13 és 15 óra között a 0905/150 600-as telefonszámon kaphat bővebb tájékoztatást Buday Edittől. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.