Hogy szerezhető vissza a kölcsön adott pénz?

Ötezer euróval tartozik a volt barátom. Szerencsére van aláírt papírom a kölcsönről, ami eredetileg hatezerről szólt, de ezret még a szétválásunk előtt visszafizetett. A kölcsönadás és az ezres visszafizetése is banki átutalás útján történt, így azokról is van igazolásom.

Ötezer euróval tartozik a volt barátom. Szerencsére van aláírt papírom a kölcsönről, ami eredetileg hatezerről szólt, de ezret még a szétválásunk előtt visszafizetett. A kölcsönadás és az ezres visszafizetése is banki átutalás útján történt, így azokról is van igazolásom. A megegyezésünk szerint a tavalyi év végéig kellett visszafizetnie a teljes összeget, és nekem most fogyott el a türelmem. Bíróságra szeretném vinni az ügyet. Mi a teendő?

Először is javasolnám az adóst írásban felszólítani a hiányzó öszszeg visszafizetésére egy bizonyos határidőn belül, tudatva vele, hogy azt követően bíróságra kerül az ügy. Célszerű a fizetési felszólítást ajánlott levélben elküldeni a kölcsönszerződésben megjelölt címre, illetve az adós jelenlegi állandó lakhelyére. Az elküldött felszólítás egy esetleges későbbi bírósági pernél felhasználható bizonyítékként.

Ha a fizetési felszólításban megjelölt határidő letelte után sem kapja vissza a pénzét, olvasónknak nem marad más választása, mint bírósághoz fordulni. A követelés érvényesíthető fizetési meghagyás (platobný rozkaz) kiadására irányuló kérelemmel is. A fizetési meghagyás, melyet a bíróság a kérelmező által közölt adatok alapján bocsát ki, a követelés teljesítésére (esetünkben ötezer euró visszafizetésére) szólítja fel a kötelezettet. Ez a klasszikus polgári pertől annyiban tér el, hogy nincs tárgyalás, kizárólag a kérelmező állításai és az általa benyújtott bizonyítékok alapján dönt a bíróság a követelés jogosságáról. Ezért például fizetési meghagyást nem lehet kibocsátani olyan adós ellen, akinek nem ismert a lakhelye vagy amelyet külföldre kellene kézbesíteni. Az EU-n belül viszont létezik az európai fizetési meghagyás intézménye határokon átnyúló pénzbeli követelések behajtására.

Ha a jogosult minden törvényes követelménynek eleget tett, befizette az illetéket (amely a követelés hat százaléka), kitöltötte az igazságügyi minisztérium weboldaláról letöltött fizetési meghagyási űrlapot, beadta a bírósági eljárás megkezdésére irányuló kérvényt, valamint az állításait igazoló bizonyítékokat, a bíróság 10 napon belül kibocsátja a fizetési meghagyást.

Ha azonban a kötelezett a fizetési meghagyás ellen ellentmondást (odpor) ad be a 15 napos határidőn belül, melyet kellőképpen meg is indokol, az automatikusan törli a fizetési meghagyást és az eljárás polgári perként folytatódik. A bíróság szóbeli tárgyalást tűz ki, ahol mindkét fél és az általuk megjelölt tanúk is teret kapnak.

Ha a kötelezett nem él az ellentmondás lehetőségével, a fizetési meghagyás a kézbesítést követő 15. nap elteltével jogerőre emelkedik és végrehajtható bírósági határozat erejével bír. Ha ezután sem hajlandó az adós fizetni, végrehajtóhoz kell fordulni.

A fizetési meghagyásról a Polgári perrendtartás (Občiansky súdny poriadok) 172.-–174. paragrafusai rendelkeznek.

Veszelei Viktória jogász

(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?