Hidakat építünk, nem falakat

Eltartana egy ideig, míg összeszámolnánk, hogy mennyi harcművészeti stílust művelnek a világon. Egyik iskola a másik után nyílik, az életképes fennmarad, a többi elbukik.

Eltartana egy ideig, míg összeszámolnánk, hogy mennyi harcművészeti stílust művelnek a világon. Egyik iskola a másik után nyílik, az életképes fennmarad, a többi elbukik. A mesterek ezalatt igyekeznek újabb és újabb elemeket építeni a meglévők közé, ötvözik a technikákat és komoly, máskor csak hangzatos elveket, gondolatokat építenek az irányzat köré. A stílusok sokszínűségéért nagyban felelős, hogy a nyugati, illetve az európai ember gondolkodása teljesen eltér a japánokétól. A mi tanítási rendszerünk azt mondja, hogy megmutatom a feladatot, a technikát ezerszer és ezeregyedszer is, mindaddig míg meg nem tanulod. A japán mester másként vélekedik. Ő azt mondja: én megmutatom neked egyszer, ha érdekel, megtanulod, ha nem, menj haza.

A Nemzetközi Harcművészeti Táborban, melyet hat évvel ezelőtt a Szlovák Kempo Szövetség hívott életre, többek között ilyen gondolatok is elhangzottak. A cél mindazonáltal most is az volt, hogy egységre szólítsák fel a különböző harcművészeti irányzatok művelőit. Idén a szervezők hét stílus képviselőit látták vendégül a Komáromi járásban található Karván rendezett táborban, köztük világhírű mestereket, elismert szakembereket és csaknem száz tudásra szomjazó tanítványt. „Óriási megtiszteltetés számunkra, hogy elfogadta meghívásunkat az Ausztráliában élő, magyar származású, 10 danos nagymester, Harnos Imre, a Zen Bu Kan Kempo megalapítója – mondta Sayka Róbert, a rendezvény főszervezője. – Az ő szellemisége egyedi és meghatározó.”

Harnos Imre gyermekpszichológus. Vallja, hogy a kempo hidakat épít, nem falakat. Állítása szerint nem az az igazi harcos, aki száz küzdelemből százat megnyer, hanem az, aki csak egyet nyer meg, de azt harc nélkül. A 66 éves nagymester előadása közvetlen volt és megnyerő. Apró lélektani trükkökkel és gyakorlatokkal mutatta be, hogy a küzdelem nem az ütéssel kezdődik. „Rá kell érezned a másik ember hangulatára – mondta. – Könnyen lehet, hogy nem is támadni akar, hanem a segítségedet kéri. Sose arra fektesd a hangsúlyt, hogy mennyi kárt tudsz a másiknak okozni, hanem arra, hogy miben tudod őt segíteni – ez a Zen Bu Kan Kempo ars poeticája.”

Legyen ez a végszó, kiegészítve azzal, hogy Harnos Imre tanítását akár azok is megfogadhatják, akik nem követői egyetlen harcművészeti irányzatnak sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?