Hét év után – kézzel fogható eredményekkel

A Rozsnyón működő református egyházi alapiskola immár hetedik éve fogadja a tanulókat. A kilenc évfolyamban jelenleg 207 gyermek tanul itt Rozsnyóról és az egész járás községeiből. Az idei beíratások eredményéről kérdeztük Drenkó Zoltán igazgatót.

Igazgató úr, hány elsőssel kezdik az idei tanévet?

Az idén nagyon szép eredménynyel végződött a beíratási programunk, hiszen 24 gyermeket írattak be a szüleik első osztályba, ami iskolánk történetében rekordnak számít. Ebből két gyermeknek van pszichológiai vizsgálat alapján évhalasztása, tehát 22 elsősünk lesz szeptemberben, fele-fele arányban 11 lány és 11 fiú.

Bírja kapacitással az iskola a létszámnövekedést?

Voltunk már többen is, egészen pontosan 220-an. Jelenleg 207 tanulónk van. Az igazság az, hogy a kis helyen sok jó ember elfér elv szerint elmondhatjuk, hogy igen, egyelőre bírjuk kapacitással, bár vannak terveink az iskola épületének a bővítésére. Szeretnénk egy emeletet építeni a konyha és az étterem fölé, ahol pontosan elfér majd egy négyosztályos részleg.

Az önök iskolája nyitott a többi felekezet irányában is. Hogyan valósul ez meg a gyakorlatban? Gondolom, nem csak református gyermekeket vesznek fel az iskolába.

A történelmi egyházak közül minden felekezethez tartozó gyermekek tanulnak nálunk. A református és az evangélikus gyermekek teszik ki a létszám felét, a másik fele római katolikus. Mi valóban teljesen nyitottak vagyunk, nagyon jók a kapcsolataink az evangélikus és a katolikus gyülekezettel, lelkipásztoraikkal illetve az esperességgel és a püspökséggel.

Feltétel a gyermekeknél, hogy meg legyenek keresztelve, illetve, hogy valamelyik egyházhoz tartozzanak? Ezt azért kérdezem, mert a beavatalanok részéről elég gyakran hallani felhangokat a kemény egyházi nevelésről.

Ezek elég naiv elképzelések, hiszen az egyházi alapiskola nem úgy működik, hogy térden csúszkáltatjuk a gyermekeket és állandóan keresztet vetünk velük. Ezek az elképzelések műveletlenségről árulkodnak. A lényeg, hogy nálunk kötelező a hittan és a keresztyén szellemű nevelés, tehát azok a gyerekek, akik hozzánk járnak, függetlenül attól, hogy meg vannak keresztelve vagy sem, kötelezően járnak hittan és keresztyén nevelés órákra, majd később fokozatosan eldönthetik, hogy szeretnék-e felvenni a keresztséget, vagy sem. Egyszóval teljesen nyitottak vagyunk, és azt hiszem, bizonyságtevői vagyunk az ökumenikus szolgálatnak.

Hét év után lehet-e kézzel fogható eredményekről is beszélni?

Vannak már mérhető eredményeink, hiszen az első végzőseink közül már egyetemisták is vannak. Pontos számot nem tudok mondani, de sok végzősünk jár gimnáziumba és szakközépiskolákba.

Az idei beíratás keserves eredményét tekintve olykor elhangzik, hogy az önök iskolája „elszippantja” a környékbeli falusi iskolák legjobb képességű gyermekeit, veszélybe sodorva a kisiskolák létét. Mi igaz ebből?

Mihozzánk a gyerekek negyedik osztálytól érkeznek, addig a falusi kisiskolákban tanulnak. Természetesen mi nem járunk házalni és toborozni a gyerekeket. A szülőknek természet adta joguk a gyermeküket olyan iskolába íratni, amilyenbe szeretnék. Ha hitvalló iskolát választanak, akkor hozzánk íratják be őket. De valóban nagyon sok bejárónk van, hiszen huszonkét községből vannak tanulóink, szinte az egész járás községeiből, de a járáson túlról is, hiszen még Tornaljáról is van növendékünk.

Végül is értékrendről van szó, és feltételezhető, hogy a szülők tisztában vannak ezzel.

Természetesen ez a fő szempont. Nagy hangsúlyt helyezünk az evangéliumi nevelésre. Általános műveltséget nyújtunk humán és reál szaktantárgyakból, de nagyon fontos, hogy az evangélium szellemében folyik az oktatás, és az egész iskola hangulata azt sugározza, hogy nemcsak a neve alapján egyházi alapiskola a miénk, hanem valóban hitvalló iskola, szellemi közösség.

Roma nemzetiségű gyermekek is tanulnak itt?

Ilyen tanulóink nincsenek. Ez természetesen nem valamiféle szelekció eredménye, mert mi nem válogatunk ilyen szempontok alapján.

Mennyire köti önöket az államilag előírt tanterv és az úgynevezett állami normatívák?

Van bizonyos terület, amelyben szabadságot élvezünk, és van olyan terület, amelyben az állami előírásokat nekünk is be kell tartanunk. Természetesen nagyon örülünk, hogy vannak területek, ahol teljesen szabad kezet kaptunk. Az állami, tehát kötelező tanterv hatvan százalékban érvényes miránk, negyven százalékban pedig különféle tantervi módosítással élhetünk.

Hogyan történik az iskola finanszírozása, hiszen önökre is ugyanúgy vonatkozik az új finanszírozási rendszer, mint a többi iskolára.

A fenntartás ugyanúgy működik nálunk is, mint a többi iskola esetében, a fejkvótarendszer alapján. Véleményünk szerint ezt az új rendszert azonban még át kell gondolni, és eljön az ideje, amikor módosítani fogják ezt a döntést.

A kisiskolák esetében egyértelmű ennek a negatív hatása. Önöknél mit jelent az új rendszer, ha lehet konkretizálni?

Az új finanszírozási rendszer komoly problémát fog okozni minden iskolában, természetesen majd az év vége felé. Tudjuk, hogy emelkedtek a szolgáltatási árak, amivel a fejkvótarendszer egyáltalán nem számol, és nem veszi figyelembe az inflációt, az áremeléseket.

Az iskolák többségében gázfűtést vezettek be...

Nekünk szerencsére sikerült elérnünk, hogy magunk fűtjük az épületet, természetesen gázfűtéssel. Eddig a távfűtő vállalat szolgáltatta a meleget számunkra is, de – holland segítséggel – saját gázkazánokat vásároltunk és szereltünk fel, így most már saját magunknak szolgáltatjuk a fűtést. Ez elég költséges dolog volt, és csak segítséggel tudtuk megvalósítani.

Érezni még valamit a régi ellentétből, amikor a rozsnyói állami alapiskolából kivált az önöké?

Ez nem pontos megfogalmazás, hiszen mi új iskolát alapítottunk, más értékrenddel és más alapokon. Mi annyira az oktatással és a neveléssel foglalkozunk, hogy a hét évvel ezelőtti dolgokat nem piszkáljuk. Nem egészséges dolog állandóan hátra tekintgetni, mert az a teljesítőképesség rovására megy. Inkább előre tekintünk. A jelennel és a jövővel foglalkozunk, mintsem a múltbeli sérelmeket emlegetnénk. Nekünk, hála az Úrnak, nagyon sok fiatal kollégánk van, tehát megújult tantestülettel dolgozunk. Nagyon jól érzik itt magukat a fiatalok, hiszen a mi iskolánkban családias hangulat uralkodik, amire tudatosan törekszünk. Szeretettel, türelemmel, békességgel és mérsékletességgel viszonyulunk egymáshoz, tehát kimondottan egyházi szellemiségű munkát végzünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?