Ez az egykor önálló község 1943-tól Szomotor része. Nevével először – kétes hitelű forrásokban – a 13. századtól találkozhatunk, mégpedig a Velche, Veche alakokban. Biztosan azonosítható forrásokban csak a 15. században leljük, amikor már lényegében a mai kiejtési forma érvényesült: Vech.
Helységnevek – Vécs
Ez az egykor önálló község 1943-tól Szomotor része. Nevével először – kétes hitelű forrásokban – a 13. századtól találkozhatunk, mégpedig a Velche, Veche alakokban. Biztosan azonosítható forrásokban csak a 15. században leljük, amikor már lényegében a mai kiejtési forma érvényesült: Vech. Az egri püspökség Szent János Könyvében (1549) az eklézsiás község neve Veche. Akárcsak Szomotor esetében a mai névalak állandósulása a 18. század második felétől keltezhető, mert ettől számítva térképeken és okiratokban már egységesen a Vécs név szerepel. Mivel ezzel a névvel a magyar nyelvterületen máshol is találkozhatunk, a 19. század végén a pontosabb azonosítás céljából hivatalosan bevezették előbb a Bodrog Vécs, majd századunk első éveiben a Bodrogvécs megnevezést. A név szlovák átírására csak a Csehszlovák Köztársaság újraélesztése után került sor, 1948-ban, amikor a Véč hivatalos nevet kapta meg a községrész. A hatvanas években kísérletet tettek egy új név, a Včeláre bevezetésére, de ez nem volt eredményes.
A név eredetére nincs egyértelmű magyarázat. A nyelvészek többsége szerint valószínűleg szláv személynévből magyarított forma.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.