Helységnevek a történelemben – Szomotor

Annak ellenére, hogy a régészeti kutatások tanúbizonysága szerint Szomotor vidékünk egyik legrégebben lakott területe, nevének írott formájával csak egy 1263-ban keltezett királyi ajándékozó levélben találkozunk: „terrum Zomothor”, azaz „Szomotor földje”, ami azt is jelenti, hogy akkor még lakatlan volt.

Annak ellenére, hogy a régészeti kutatások tanúbizonysága szerint Szomotor vidékünk egyik legrégebben lakott területe, nevének írott formájával csak egy 1263-ban keltezett királyi ajándékozó levélben találkozunk: „terrum Zomothor”, azaz „Szomotor földje”, ami azt is jelenti, hogy akkor még lakatlan volt. Ez az állapot nem tartott sokáig, mert az 1332 és 1337 között Bodrogközt is bejáró pápai tizedszedők vatikáni jegyzékében többször is megtaláljuk a Zumutur, Zomathov, Zamathor, Somotor névalakokat. A Zomothort még számos további 15. századbeli okirat is rögzítette, és az egri püspökség eklézsiáinak leírásában (1549) is ekként olvashatjuk a község nevét.

A mai magyar névalak – Szomotor – lényegében a 18. század végén állandósult, és ettől kezdve már így szerepel a térképeken és a hivatalos helységnévtárakban. Az első Csehszlovák Köztársaság megalakulásának idején még egy darabig megmaradt a magyar névalak is a hivatalos használatban, és csak 1927-ben vezették be a ma is érvényes szlovák megnevezést: Somotor.

A község nevének eredetére kétféle magyarázat létezik. Az egyik egy általánosan elterjedt romantikus magyarázat, amely szerint Szomotor tulajdonképpen „szomorú tor”, mert állítólag a honfoglaló magyarok itt ültek gyászos tort elesett harcostársaik fölött. Ez a magyarázat a múlt század végén született, amikor általános jelenség volt a millenniumi felbuzdulás és a magyar eredet keresése. Bár ezt a véleményt még századunk második felében is osztja némely történész, a nyelvészek többsége megalapozottabbnak tartja azt a megoldást, hogy a név keleti szláv eredetű, mégpedig a szmotr – nézni (cmotr) igéből ered, amit a mássalhangzók halmozását nem nagyon kedvelő magyarok alakítottak Szomotorrá. A második véleményt az is alátámasztja, hogy a 19. század végéig az állítólagos torról senki sem tudott, csak ekkor alkották ezt a kissé délibábos magyarázatot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?