Annak ellenére, hogy a régészeti kutatások tanúbizonysága szerint Szomotor vidékünk egyik legrégebben lakott területe, nevének írott formájával csak egy 1263-ban keltezett királyi ajándékozó levélben találkozunk: „terrum Zomothor”, azaz „Szomotor földje”, ami azt is jelenti, hogy akkor még lakatlan volt.
Helységnevek a történelemben – Szomotor
A mai magyar névalak – Szomotor – lényegében a 18. század végén állandósult, és ettől kezdve már így szerepel a térképeken és a hivatalos helységnévtárakban. Az első Csehszlovák Köztársaság megalakulásának idején még egy darabig megmaradt a magyar névalak is a hivatalos használatban, és csak 1927-ben vezették be a ma is érvényes szlovák megnevezést: Somotor.
A község nevének eredetére kétféle magyarázat létezik. Az egyik egy általánosan elterjedt romantikus magyarázat, amely szerint Szomotor tulajdonképpen „szomorú tor”, mert állítólag a honfoglaló magyarok itt ültek gyászos tort elesett harcostársaik fölött. Ez a magyarázat a múlt század végén született, amikor általános jelenség volt a millenniumi felbuzdulás és a magyar eredet keresése. Bár ezt a véleményt még századunk második felében is osztja némely történész, a nyelvészek többsége megalapozottabbnak tartja azt a megoldást, hogy a név keleti szláv eredetű, mégpedig a szmotr – nézni (cmotr) igéből ered, amit a mássalhangzók halmozását nem nagyon kedvelő magyarok alakítottak Szomotorrá. A második véleményt az is alátámasztja, hogy a 19. század végéig az állítólagos torról senki sem tudott, csak ekkor alkották ezt a kissé délibábos magyarázatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.