LECZO ZOLTÁNNagyszelmenc. A Kis- és Nagyszelmenc közötti átkelő felújításának befejeztével visszakerült a szlovák–ukrán határ innenső oldalára a két falu 60 éves megosztottságát szimbolizáló Remény kapui emlékmű.Az átkelő 2014. április 28. és május 30.
Helyére került a nagyszelmenci emlékmű
LECZO ZOLTÁN
Nagyszelmenc. A Kis- és Nagyszelmenc közötti átkelő felújításának befejeztével visszakerült a szlovák–ukrán határ innenső oldalára a két falu 60 éves megosztottságát szimbolizáló Remény kapui emlékmű.
Az átkelő 2014. április 28. és május 30. között zajló, nagyrész európai uniós támogatásból finanszírozott komplex rekonstrukciója keretében a létesítmény biztonságosabb, modernebb és tágasabb lett, azaz minden szempontból jobban megfelel a kívánalmaknak. A jelzett időpontok között a nagyszelmenci határátkelőt a gyalogosok és a kerékpárral közlekedők egyáltalán nem használhatták, Grarnál (Ubľa) és a Tiszacsernyőnél léphették át a határt. A kishatár megnyitását követően a Remény kapui emlékművet is felállították a szlovákiai oldalon, ám nem az eredeti helyére, hanem – az épületek bővítése miatt – kb. 10 méterrel távolabbra került. Tóth Lajos, Nagyszelmenc polgármestere lapunknak elmondta, az eredeti tervek szerint a kishatár ukrajnai részét is modernizálták volna, de erre végül, különböző okok miatt, nem került sor.
A félbevágott székelykapukat 2003 októberében avatták fel. Az ukrajnai oldalon található kaput 2005 augusztusában eltávolították a helyéről, állítólag azért, mert zavarta a határállomás építési munkálatait. Az ukrán hatóságok a kapu lebontásának tervéről elfelejtették értesíteni a nagy- és kisszelmencieket. A kapu hetekig az árokparton hevert, és a bontás során meg is sérült. Az ügyben aztán érdekes fordulat állt be, egy ukrajnai férfi ugyanis 2005-ben a kis- és a nagyszelmenciek nevében nyílt levélben arra kérte Csáky Pál akkori miniszterelnök-helyettest, intézze el, hogy a kidöntött székelykaput a határ szlovákiai oldalán állítsák fel, így szimbolizálva „a sokat szenvedett két falu egyesítését”. Az illető, hogy nagyobb nyomatékot adjon szavainak, levelében hangsúlyozta, mindez „a két település lakosságának közös óhaja”. Ez az állítás azonban nem felelt meg a valóságnak, ugyanis ezzel kapcsolatos népszavazást egyik községben sem tartottak. A nagyszelmenci polgármester akkoriban kijelentette, a fél székelykaput 2003-ban ajándékba adták a kisszelmenci magyaroknak, és nem akarja visszavenni. Később az ukrajnai oldalon visszaállították a határra az emlékművet, sőt a munkások le is csiszolták az évek során bepiszkolódott fafelületet. Egyébként 2005-ben a kisszelmenci székelykapu sem az eredeti helyére került vissza, néhány méterrel közelebb hozták a határhoz. Az átkelőt 2005 decemberében nyitották meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.