Vannak – és nyilván nem is kevesen –, akik szűkebb vagy tágabb környezetükben elismerést vívtak ki. Sőt időnként olyanokkal is találkozhatunk, akik határainkon túl ismertebbek, mint idehaza. Azt hiszem, közéjük tartozik a füleki Varga Attila is.
Hatszor nyert országos mestertenyésztői címet
Miután a kulcs elfordult a zárban a testes kapu kitárult. „Ne nézz körül, ezen a portán évek óta nem lakik senki” – mondta vendéglátóm és intett, kövessem a ház tornácán. A sarok előtt megállt, és óvatosan benyitott az egyik helyiségbe. A fal melletti hosszú kalitkában galambok sorakoztak, amelyek az ajtónyitásra, mint egy vezényszóra, katonásan „vigyázzba” álltak, és felénk fordították a fejüket. „No látod, az angol begyeseknek valahogy így kell viselkedni a kiállításokon is, ha ember közelít feléjük. De hogy ezt megtanulják, nagyon sokat kell foglalkozni velük” – mondta a tenyésztő.
„Gyermekkoromban Füleken tíz-tizenkét galambász tenyésztette ezt a fajtát, most rajtam kívül senki” – magyarázta kissé lehangoltan Varga Attila. „Szerencsére országos szinten jobb a helyzet, nincs veszélyben az utánpótlás, klubunknak mintegy hatvan tagja van, a tagoknak legalább az egyharmada olyan állománnyal rendelkezik, amely nemzetközi szinten is megállja a helyét – fűzte hozzá Varga Attila, aki szerint a kassai székhelyű klub célja nem a menynyiségre, hanem a minőségre figyelés. Hazánkban magas színvonalon tenyésztik az angol begyes galambokat, ennek eredményeképpen az európai klub úgy határozott, az idén Szlovákia rendezheti meg a fajta legjobbjainak európai seregszemléjét. A kiállítást december 6-án és 7-én a nyitrai Agrokomplex területén rendezik meg, a sorrendben immár XII. európai kiállításon a szlovák és a magyar tenyésztőkön kívül előreláthatólag az osztrákok, a németek, a lengyelek, a csehek, a horvátok és a bolgárok vesznek részt. A szervezők az említett országokból legkevesebb 750–800 példányt várnak, és remélik, látogatókból sem lesz hiány, mivel ugyanakkor és ugyanott tartják a kisállatok országos kiállítását is. „Klubunk vezetősége úgy határozott, a hazai kiállítók számát nem korlátozzuk” – magyarázta Attila. „Figyelembe kell azonban venni az európai normát, amely meghatározza a versenykollekció számát: fiatal kategóriában egy színből négy egyednek – két gúnárt és két tojót – kell kiállítani. Ennél lehet több, de kevesebb nem. Én összesen 15 galambot fogok kiállítani.
A szlovákiai angol begyes galamb klub vezetői pillanatnyilag azon dolgoznak, hogy kapcsolatot teremtsenek a kaliforniai tenyésztőkkel. Azt mondják, nem lehetetlen feladat, hiszen a tengerentúli szervezet elnökével szlovák nyelven is szót tudnak érteni, az illető ugyanis Jugoszláviából vándorolt ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.