Háromévente megismételnék a referendumot

Kassa |

<p>Az uránbányászat ellen tiltakozó aktivisták szerint jogilag megtámadható a geológiai törvény módosítása. A módosítás szerint csak az érintett területek lakosainak beleegyezésével engedélyezhetik a radioaktív anyagok bányászatát az országban.</p>

Az eprestetői (Jahodná) uránbányászatot is érintő törvénymódosítási javaslatot szerdán hagyta jóvá a kormány. „Örömmel fogadtuk a radioaktív anyagok bányászatának betiltásáról szóló törvényt, de attól tartunk, a jogszabálymódosítás megkérdőjelezhető és jogilag megtámadható, mivel a geológiai törvény módosítása közvetve a bányászati törvényt is módosítja” – közölte írásos nyilatkozatában Ladislav Rovinský, a Szlovák Természetvédelmi Egyesület – Kassa 2013 alapszervezetének (Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny – ZO Košice 2013) vezetője.

Az aktivisták azt is kifogásolják, hogy ha a lakosok a népszavazáson nemet mondanak a bányászatra, rövid időn belül – három év elteltével – megismételhető a referendum. „A törvényjavaslat nem tartalmazza azt, hogy a népszavazást kötelező bizonyos idő elteltével megismételni. Ha a lakosok megengedik a bányászatot, a beleegyezés végleges” – magyarázta Ladislav Rovinský. A természetvédők szerint, ha a polgárok beleegyeznek a bányászatba, négy év elteltével újra lehetőséget kell kapniuk a véleménynyilvánításra. „A mai gazdasági helyzetben nem hanyagolható el az a kérdés sem, ki fogja finanszírozni a referendumot” – tette hozzá Rovinský. Az aktivisták pozitívan fogadták, hogy a környezetvédelmi tárca is elismerte: a radioaktív anyagok kitermelése jelentős beavatkozás a környezetbe és az emberek egészségét is veszélyezteti, ezért nem értenek egyet azzal, hogy a törvény csak a közvetlenül érintett települések lakosainak adja meg a döntési jogot. A szomszédos települések lakosaira is kiterjesztenék a véleménynyilvánítási lehetőséget. Ladislav Rovinský elmondta, a módosító javaslat a demokrácia megerősítése, mégis ellentmondásos, hogy az esetleges bányászatról csak a polgárok egy szűk köre dönthet.

Az aktivisták szerint a geológiai törvény módosítása nélkül is megoldható lenne a probléma, ha Robert Fico miniszterelnök eleget tenne a hozzá intézet felhívásnak. A felhívás útján az aktivisták, a lakosok, szervezetek és több város önkormányzata is arra kéri, akadályozza meg az eprestetői uránbányászatot, valamint a ciántechnológia használatát az aranybányászatnál. Azt is kérik, tegye meg a szükséges lépéseket, hogy a gazdasági minisztérium és az illetékes szervek vegyék figyelembe a lakosok és az önkormányzatok véleményét, és Eprestető-Kurišková területelrendezési tervébe bekerülhessen a bányászati tilalom. A felhívásban az European Uranium Resources céggel kötött együttműködési szándéknyilatkozat felbontását is követelik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?