<p>Nyolc hónappal a tornaljai ipari park átadása után sikerült megtalálni az első beruházót – a német érdekeltségű Himolla Group bútorgyártó cég tervezi új munkahelyek kialakítását a városban.</p>
Harminc alkalmazottal kezdik a gyártást Tornalján
„Miután az önkormányzat legutóbbi ülésén egyhangúlag elfogadta a német Himolla Group céggel kötendő bérleti szerződés tervezetét, máris megkezdtük a potenciális munkavállalók keresését. A tervek szerint pár napon belül az első csoport a német cég zselízi üzemébe megy szakmai átképzésre, harminc fővel indul majd a gyártás áprilisban. Értesüléseink szerint a német vállalkozás mintegy 450 ezer euró értékű technológia beszerelését kezdi meg. Bútorkárpit varrásával indulna a termelés, erre helyben van elegendő szakember, hiszen az egykori ruhagyár bezárása után sok szakképesített varrónő maradt állás nélkül” – mondta Balajti Lajos hivatalvezető.
A bérleti szerződést egyelőre öt évre írja alá a várossal a befektető, a kezdeti harmincfős létszámot egy év alatt százötvenre bővítenék. A német befektető, értesüléseink szerint semmilyen állami segítséget vagy kedvezményt nem kért, a technológia vásárlását és beépítését saját forrásaiból fedezi. Tornalja vezetése az ipari park átadása óta keresett beruházót a parkba. A tavaly júniusi átadás után néhány hónappal még három potenciális befektetőről volt tudomása a városvezetésnek. Közülük két vállalkozásnak nem feleltek meg a több mint 10 millió euróért kiépített csarnokok, mert az épület statikai feltételei miatt azokba nehézipart nem lehetett volna telepíteni. Az ipari park támogatásának egyik feltétele az, hogy a 2012 végéig legalább 50 munkahelyet létesít itt az önkormányzat. A német beruházó érkezésével ez a probléma megoldódott.
Az egykori, még az első Csehszlovák Köztársaság idején épült kaszárnyában, a 60-as években alapított Ozeta ruhagyár helyén 2009-ben kezdődött meg az ipari park kialakítása. Uniós forrásokból az épületek megvásárlására és a park kiépítésére 10,46 millió eurót fordíthattak, ennek a jelentős összegnek az 5 százalékos önrészét célirányos hitelből, komoly áldozatok árán tudta csak biztosítani a város. Alig másfél év alatt el is készült két, egyenként két és fél ezer négyzetméter alapterületű gyártócsarnok, az egyik felébe napokon belül elkezdik a gépek beszerelését. A csarnokok mellett egy 1300 négyzetméteres kiszolgáló- és adminisztratív épületet alakítottak ki. Az objektum őriztetése az átadás óta eltelt időszakban jelentős kiadást jelent a városnak, az energiaszolgáltatóknak havonta mintegy 5 ezer, az őrző-védő szolgáltatásokért pedig közel 3 ezer eurót fizettek. A két csarnok havi bérleti díjából származó bevétel 10 300 euró lenne, emellett az energiaszámlákat is a bérlő fizetné. Márciustól mindenképpen javulni fog Tornalja anyagi helyzete, az új munkahelyek pedig lendületet adhatnak a régiónak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.