Hamisított mézet etetnek velünk

A méhészek azt akarják, hogy az Európai Unió indítson vizsgálatot a kínai importmézekkel kapcsolatban, és szigorítsa az eredet-megjelölésre vonatkozó szabályokat.Brüsszel/Budapest/LontóA tüntetést a Kaposvár és Környéke Méhész Egyesület szervezte, de a tiltakozáshoz a szomszédos országokból is több

A méhészek azt akarják, hogy az Európai Unió indítson vizsgálatot a kínai importmézekkel kapcsolatban, és szigorítsa az eredet-megjelölésre vonatkozó szabályokat.

Brüsszel/Budapest/Lontó

A tüntetést a Kaposvár és Környéke Méhész Egyesület szervezte, de a tiltakozáshoz a szomszédos országokból is több méhész és méhészegyesület csatlakozott. A brüsszeli tüntetésen azonban csak magyarországi, horvátországi és szlovákiai méhészek vettek részt. A magyarországi méhészek közül sokan ott voltak a brüsszeli tüntetéssel párhuzamosan zajló budapesti tiltakozáson.

Az Európai Unió évente 70 ezer tonna mézet importál Kínából, és az import erőteljesen növekszik – tavaly 10 ezer tonnával emelkedett. A kínai méz valódiságával kapcsolatban azonban komoly kétségek merültek fel. „A statisztikai adatok azt mutatják, hogy Kína annyi mézet termel, mint az amerikai kontinens valamennyi nagy méztermelő állama és az Európai Unió államai együttvéve. Kína nagyobb része azonban száraz és sivatagos, tehát méhészeti tevékenységre alkalmatlan. A nemzetközi mézkereskedelemben nyílt titok, hogy a kínai méz hamisítvány. Az Egyesült Államok és Kanada ezért ki is tiltotta a kínai mézet” – nyilatkozta Konczi Károly lontói méhész, aki szintén részt vett a brüsszeli tüntetésen. A tiltakozók elsősorban azt szeretnék elérni, hogy az Európai Unió is indítson vizsgálatot a kínai importmézzel kapcsolatban, és ha a vizsgálati adatok is alátámasztják, az Európai Unióból is tiltsák ki a kínai mézet. „A kínai mézet 2002-ben két évre már kitiltották az Európai Unióból a különösen veszélyes antibiotikumtartalma miatt” – jegyezte meg Konczi Károly. A méhészek szeretnék, ha Európai Unió változtatna az eredet-megjelölésre vonatkozó szabályokon is, tehát a mézkeverékeken a termék címkéjén legyen kötelező feltüntetni a származási országokat.

„Sajnos az érvényes uniós szabályozás Kínának kedvez azzal, hogy jelölési szabályok mézkeverékeknél lehetővé teszik, hogy a csomagoláson ne legyen feltüntetve a pontos eredet. Miközben óriási mennyiségben ömlik Európába a kínai méz, az Európai Unióban nem találni egyetlen olyan üveg mézet sem, amelyen fel lenne tüntetve, hogy kínai mézet is tartalmaz” – olvasható a brüsszeli tüntetés kapcsán kiadott sajtóközleményben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?