Zselíz. Zselízi székhellyel közös tanügyi hivatal létrehozásáról határozott tegnap az Alsó–Garam Menti Városok és Falvak Társulása.
A Lévai Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi hivatal munkatársa, Stanislava Mikulová a közmunkavállalás új szabályairól számolt be. A községek a hivatallal először keretszerződést kötnek, majd részszerződésben pontosítják a munkások számát, a munka jellegét és időtartamát. Legkevesebb három, legtöbb nyolc hónapig tarthat egy-egy turnus.
Megéri hosszabb időre szerződni, mert több kedvezmény jár, de gondolni kell arra is, mit kezd a község a felvett munkásokkal a téli időszakban.
Minden huszonöt emberből álló csoportra egy koordináló munkaerőt kell biztosítani, aki a községház alkalmazottja is lehet, az ő fizetésének egy részét a munkahivatal biztosítja. A településeknek alaposan át kell gondolniuk, milyen munkafeladatokat vállalnak a szerződésben, mert csak a megjelölt tevékenységgel kapcsolatos járulékos költségeket térítik meg.
Ezek közé tartozik a kézi- és elektromos szerszámok és munkagépek, a munkaruha, a beiskolázással és az egészségvédelemmel összefüggő eszközök, a frissítők, a javítási munkálatokhoz szükséges építőanyagok vásárlása és az útiköltség.
Egy emberre a település 600 koronát kap, száz alkalmazott fölött 7-8 hónapos időtartam esetén 822 koronát. Az önkormányzatnak minden turnus befejeztével ki kell értékelnie az eltelt időszakot.
A polgármesterek aggódnak, hogy a közigazgatási reform egyes lépései még rosszabb anyagi helyzetbe sodorják az önkormányzatokat. Úgy érzik, az ezer lakosnál kisebb települések szinte kényszerítve vannak az egyesülésre.
Az adójövedelmek 79 százalékos visszaforgatására tett ígéret sem megnyugtató, mert szegény község esetén ez jóval kisebb összeg, mint az eddigi állami támogatás.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.