Hálaadás és vigasság

Hetény. Az egyházi és népi hagyományokat ötvözve, valamint a különböző korosztályok szórakozási igényeit is figyelembe véve tartották meg a hétvégén az újbor ünnepét a községben.

A tavalyi első évfolyam sikerén felbuzdulva szervezte meg újra az ünnepséget a Sajószentpéteri Márton Polgári Társulás, Palcsó Attila református lelkész vezetésével és az önkormányzat támogatásával.

„Az újbor ünnepe régi református ünnep, ez az egyik alkalom az évi hatból, amikor úrvacsoraosztás van az istentiszteleten – magyarázta Palcsó Attila. – Tulajdonképpen hálát adunk az új borért, amelyik ekkorra már a hordókba kerül. Mivel itt a községben a szőlőtermelésnek és a borkészítésnek nagy hagyománya van, ezzel a rendezvénnyel is népszerűsíteni szeretnénk a kiváló hetényi borokat.” A programfolyam szombaton Bartha Antal budapesti bábművész Paprikajancsi kalandjai című bábelőadásával kezdődött, majd az őszhöz kötődő kézműves-foglalkozások várták az ügyes kezű gyerekeket. Lehetett töklámpást faragni, csuhébabát készíteni, különböző magvakból faliképet készíteni és még sorolhatnánk. A délutánt a helybéli és a magyarországi testvértelepülés, Pátka népművészeti csoportjainak fellépése tette színessé, a Lilla Galériában pedig Szkukálek Lajos festőművész munkáiból nyílt kiállítás. Az est folyamán reneszánsz táncházba várták az érdeklődőket. A program a vasárnapi újbor ünnepi istentiszteletet követő zenés evangelizációval és Szabó László gitárművész koncertjével ért véget.

És hogy ne feledkezzünk meg a gasztronómiai élvezetekről sem: a szombati nap folyamán volt rétes-, valamint gulyásvásár, és természetesen borkóstoló is. Amint azt Lucza Sárától, Hetény polgármesterétől megtudtuk, 20 asszony összesen 3000 adag rétest készített, mégpedig túrósat, mákosat és almás-darásat. Csak túróból 100 kilogrammot használtak fel. Volt is keletje a széles környéken híres hetényi túrós rétesnek, meg persze a többinek is. A vendégek délután kisétálhattak, a kényelmesebbek lovas kocsin kikocsikázhattak a pincesorra, ahol megkóstolhatták a finom száraz homoki borokat. „Sajnos még csak néhány borosgazda tartotta fontosnak, hogy ebből az alkalomból megnyissa pincéjét és becsalogassa a vendégeket” – árulta el Szuh Benő és Kocsis Sándor. Pedig, ahogy a mondás tartja, jó bornak is kell a cégér, és az ünnepség a hetényi borok népszerűsítését is szolgálja. A két szakember elmondta: a községben az Olasz és Rajnai Rizling, a Zöld Veltelíni, a Zöld Szilváni, valamint a Szentlőrinci, a Kékfrankos és az Andrej a leggyakoribb fajták. Kérdésünkre, hogy letisztult-e már az újbor, Szuh Benő megjegyezte: „Elődeink úgy tartották, a jó borosgazdának karácsonyra teljesen tiszta lesz a bora. És ebben van is igazság.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?