Illusztrációs felvétel
Hagyományos karácsonyi képeslapokból nyílik kiállítás a Vágsellyei Tájházban
A 20. százas 80-as éveitől napjainkig mutatja be a karácsonyi képeslapok fejlődését egy szerdán nyíló kiállítás a Vágsellyei Tájházban. Az időszaki kiállítás december 5. és 20. között lesz megtekinthető.
„Az utóbbi időben egyre ritkábbak a nyomtatott képeslap formájában küldött karácsonyi vagy újévi üdvözletek. A mobilszolgáltatók megjelenésével fokozatosan felváltották ezeket a szöveges vagy képes üzenetek, illetve a virtuális képeslapok, amelyeket a különféle internetes portálok kínálnak. A klasszikus képeslap ugyanakkor személyesebb, és többen talán nem is tudják, hogy milyen hosszú múltra tekint vissza” – fejtette ki Ľubica Packová-Zahradárová, a Nyitra Menti Múzeum munkatársa, melyhez a Vágsellyei Tájház is tartozik.
Európában már a 15. században megjelentek az írott karácsonyi és újévi jókívánságok. A karácsonyi képeslapok bölcsőjének ugyanakkor Angliát tekintjük, ahol egy Dobson nevű művész készítette el az első ilyen jellegű üdvözlőlapot 1794-ben. Ez utóbbi egy behavazott erdőt és egy karácsonyfát körbeálló, boldog családot ábrázolt. Az első nyomtatott képeslapok állítólag 1840 körül jelentek meg Skóciában.
1843-ban Sir Henry Cole felkérte John Callcott Horsleyt, hogy fesse meg egy boldog család képét, akik egymás egészségére koccintanak. Ez lett az első igazi, kereskedelmi forgalomba bocsátott karácsonyi üdvözlőlap.
A karácsonyi és újévi üdvözlőlapok az idő múlásával olyan formát öltöttek, ahogy ma ismerjük őket. A 20. század végén az emberek fokozatosan visszatértek a saját kezűleg készített karácsonyi képeslapokhoz, hogy eredeti darabokkal lepjék meg a szeretteiket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.