A gyűjtemény egy korábban kiállított része az önkormányzat archív felvételén
Hadtörténeti múzeum jöhet létre Gútán
Egyelőre csak a megalapításra vonatkozó szándékról szavaztak a legutóbbi képviselő-testületi ülésen. A gyűjtemény kiállítását és annak biztosítását egy helyi magánszemély vállalta magára. Ugyanakkor a helyszín kapcsán személyeskedésig fajuló vita alakult ki az ülésen.
Az ülésre beterjesztett napirendi ponthoz tartozó szöveg – valamint Halász Béla (független) polgármester elmondása – szerint ha Gúta több turistát szeretne a városba csalogatni, akkor növelni kell a látnivalók számát. A vízimalom, valamint a Gútát övező természeti környezetet leszámítva ugyanis nem nagyon tudnak más bemutatni a látogatóknak. Felmerült, hogy a város létrehozhatna egy hadtörténeti múzeumot. A katonai tágyakat egy komoly helyi gyűjtő, Angyal Attila bocsájtaná a város rendelkezésére. Az indoklás szerint egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek Európában a hadtörténeti kiállítások – s akit ez érdekel, az hajlandó 100 kilométernél is többet utazni a megtekintés végett. Ami a helyszínt illeti, az a szabadidőközpont jelenlegi épületében, valamint udvarán, közel a Kis-Duna holtágához lenne. Angyal Attila ellenszolgáltatás nélkül adná kölcsön a tárgyakat, míg azok biztosítását saját költségéből fedezné. Az üzemeltetést a város végezné. Halász Béla úgy látja, a gyűjtemény országos viszonylatban is a legnagyobbak közé tartozna.
Samu István (Közösen Gútáért) a bizottság vezetője támogatásának adott hangot – többek között pedig emlékeztetett: a vállalkozói aspektusok mellett komoly kulturális és oktatási szerepet is játszhatna a múzeum, ill. így különféle pályázati lehetőségek is megnyílhatnának előttük. Kárpáty Ernő (Közösen Gútáért) alpolgármester arról tájékoztatott, hogy már pályáztak is a kérdéses épület felújítására.
Madarász Róbert (Magyar Szövetség) ugyanakkor sérelmezte, hogy nem került az iskolaügyi bizottság elé a napirendhez tartozó anyag, sőt nem is tudtak róla, s emiatt nem hívtak össze ülést. „Csodálatos ötletnek“ minősítette a koncepciót, de a szabadidőközpont épületét alkalmatlannak helyszínnek tartja. Az okok között először az objektum nem energiahatékony kialakítását említette. Hozzátette: „iskolai intézménybe fegyver nem való“. Szerinte gyakorlatilag leminősítik a szabadidőközpontot, amely kiszorul a jelenlegi épületből, hogy a II. Rákóczi Ferenc Alapiskolában korlátozottabb körülmények között működhessen tovább. Mindezt szerinte akár úgy is lehet értelmezni, hogy Gúta városának többet ér a turista, mint a gyerek.
Halász Béla ezen a ponton indulatosan félbeszakította a képviselőt. „Egyszerűen vannak olyan dolgok, amiket nem mondunk ki, nem gyanúsítgatjuk és vádoljuk a másikat“ – fogalmazott, majd azt kérte, Madarász „normálisan“, személyeskedés nélkül fogalmazza meg a kifogásait, különben megvonja tőle a szót. A képviselő ezt követően még hozzátette, a szabadidőközpont fő szerepkörei a sport, kultúra és környezeti nevelés, ám a tervek miatt mindhárom „sérülhet”. Kárpáty Ernő is „kikérte magának“ a képviselő turistákról és gyerekekről szóló megjegyzését, ill. szerinte nincs komolyabb gond a szabadidőközponttal. A szándéknyilatkozatot végül egy nem szavazat mellett elfogadta a testület.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.