Gyümölcsút Dél-Szlovákiában

<p>Az Édes és egészséges élet &ndash; dél-szlovákiai gyümölcsút című pályázat keretében a LEADER-program támogatásából alakítottak ki gyümölcsutat Dél-Szlovákiában Hidaskürttől Tornagörgőig.</p>

A gyümölcsút koncepciója hasonló, mint az országosan ismert borutaké. A közös marketinggel népszerűsítik a helyi gyümölcsöket, támogatják a termesztőket. Délnyugat-Szlovákiából a Galántai és a Dunaszerdahelyi járás területén található Öreg-Feketevíz és Dudvág Helyi Akciócsoportok (HACS) mellett Közép-Szlovákiából a Kürtösi Ipolymenti Partnerség, Kelet-Szlovákiából a Kras–Karszt Polgári Társulás (KPT HACS) is bekapcsolódott a pályázatba. Így a gazdák tapasztalatokat cserélhettek a gyümölcsösökben, mind a termesztés, mind az értékesítés területén. „A gyümölcstermesztés évszázadok óta hozzátartozott a vidéki ember mindennapjaihoz, hiszen a termést nemcsak közvetlenül fogyasztották, hanem szörpöt, lekvárt, pálinkát főztek belőle, sok helyen aszalták és szárították is. Az utóbbi években kezdenek eltűnni régióinkból a gyümölcsösök, egyre kevesebben értenek a termesztéshez, a fák gondozásához. Az üzletláncokban található olcsó, külföldi behozatal szinte lehetetlenné teszi, hogy a hazai gyümölcsök a szélesebb vásárlóközönséghez kerüljenek. Éppen ennek apropóján jött létre a projekt” – mondta Benkő Ibolya, az Öreg-Feketevíz Helyi Akciócsoport menedzsere. A projekt részeként gyümölcsfesztiválokat rendeztek: körtefesztivált a közép-szlovákiai Körtvélyesen a Honti Parádén, Szádalmáson szilvafesztivált, Királyrévben almafesztivált. A projekt részét képezte egy gyümölcsszárító kialakítása, amely egyedüli Délnyugat-Szlovákiában, továbbá egy gyümölcsprés, amelyeket a Körtvélyesi Mezőgazdasági Szövetkezet területén helyeztek el. Fával fűtött, samott-téglából készült és polcrendszerrel ellátott kemencében szárítják a gyümölcsöket. A szárító, amelyet a régió lakosai is igénybe vehetnek nemcsak gyümölcsök, hanem paradicsom, gomba szárítására is alkalmas. A pályázat keretén belül 50–60 évre visszamenőleg feltérképezték a két térség 18 településén termesztett legelterjedtebb gyümölcsfajtákat. Összesen hatvanhat darab, huszonkét különböző ősi fajta (alma, körte, szilva, kajszibarack és cseresznye) gyümölcsfát, továbbá negyven alanyt vásároltak meg, ültettek ki a szárító szomszédságába.Márciusban az érdeklődők szakmai szemináriumon nemcsak elméleti tudással gazdagodtak a gyümölcstermesztéssel kapcsolatban (fák metszése, oltása, szemzése, kezelése, védése), hanem gyakorlati ismeretekre, jártasságokra is szert tehettek két tapasztalt szakember segítségével. A projekt részeként kiadott tájékoztató füzetből kiderül, hogy Délnyugat-Szlovákiában gyümölcstermesztéssel, gyümölcsösök kialakításával a 60-as évektől kezdtek foglalkozni, vagyis ennek a mezőgazdasági területnek csak pár évtizedes hagyománya van térségünkben. Az akciócsoportok weboldalán megtalálhatóak a gyümölcsutak térképei is. A projekt 76 000 eurós támogatásból valósult meg.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?