Gyűjtik a faluból elköltözöttek használati tárgyait

Udvard. Év végéig gyűjtik a községházán azokat a használati tárgyakat – munkaeszközöket, edényeket, könyveket, képeket, ruhaféléket stb. –, amelyekből a szakemberek gondos válogatás után összeállítják a leendő udvardi falumúzeum anyagát.

Udvard. Év végéig gyűjtik a községházán azokat a használati tárgyakat – munkaeszközöket, edényeket, könyveket, képeket, ruhaféléket stb. –, amelyekből a szakemberek gondos válogatás után összeállítják a leendő udvardi falumúzeum anyagát.

Kevesen tudnak a helyiek közül a kezdeményezésről, ezért a falu vezetése arra kéri a – talán kacatnak vélt, ám a múzeum számára esetleg értékes – régi tárgyak tulajdonosait, hogy a 035/648 4079-es telefonszámon jelezzék ajándékozási szándékukat. Várják azok jelentkezését is, akik rég elköltöztek a faluból, de szívesen hozzájárulnának a múzeum anyagának a gyarapításához. Vincze Lászlótól, a megyei fenntartású érsekújvári Thain János Múzeum dolgozójától megtudtuk, szívesen fogadják azokat a dolgokat, amelyek házasságkötés útján kerültek a faluba a közeli településekről. Számos használati tárgyuk van már most is a közeli Zsitvabesenyőről. „Értékes porcelánedények, tíz láda népviseleti ruha vár elhelyezésre abban a falu központjában álló családi házban, amelyet az önkormányzat megvásárolt, és amelyben egykor a Szecsányi tanár házaspár élt” – kalauzolt végig bennünket a tágas, frissen festett helyiségeken Vincze László. Nyitra megye önkormányzata húszezer koronával támogatta a faluház berendezését. Kusy Károly alpolgármestertől megtudtuk, jelentkezett az egykori háztulajdonosok Budapesten élő fia, aki egy értékes, csaknem százéves szőnyeggel ajándékozta meg a múzeumot. A leendő emlékház berendezéséhez Nagy Tibor udvardi plébános régi liturgikus tárgyakkal járult hozzá. A magyar és a szlovák alapiskolák szomszédságában található ház udvarát is átalakítják. Kerekes kutat és munkaeszközökkel felszerelt szerszámkamrát terveznek a portára, amelyen egy takaros szekér is áll. Az 1781-es évből származó sírkő maradványai – egy macedón üzletember sírköve – a lapidáriumban kap helyet. (száz)

Nem lesz tilos megérinteni!

„Udvardon olyan múzeumot szeretnénk létrehozni, ahol a tárgyakat megérinthetik a látogatók. A gyerekek számára olyan foglalkozásokat tervezünk az udvaron, amelyek során megismerkedhetnek a régiek használati tárgyaival, és kézbe is vehetik mindegyiket. A gyűjtőmunka nagy felelősséggel jár, nem elég összeszedni, dokumentálni, feldolgozni és kiállítani az anyagot, nagy szükség van olyan publikációkra is, amelyeknek köszönhetően a közönség érdekes ismereteket szerezhet egy-egy tárgyról” – osztotta meg velünk az elképzeléseit Vincze László. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?