Rozsnyó. Nem mindennapi kiállítást tekinthetnek meg azok, akik a Rozsnyói Bányászati Múzeum galériájába április végéig ellátogatnak. A gyufásdobozcímkék rendkívül gazdag gyűjteménye mutatkozik be, amelynek tulajdonosa a terebesi múzeum.
Gyufásdobozon az egész világ
Ezer év telt el a tűz meggyújtásának primitív módja óta, amikor még a nap melege vagy a kovakő segítségével csiholtak tüzet. A gyufásdobozokon arról is megemlékeznek, hogy Irinyi János 1840-ben Magyarországon gyufagyárat létesített, amelyben az általa kifejlesztett biztonsági gyufát gyártották. A világ minden tájáról találhatunk címkéket: Ausztrália, Izrael, India, Hongkong, Afrika, Indonézia... – hogy csak a legegzotikusabb helyeket említsük, mind megjelennek gyufásdobozcsodáikkal. A hollandok például festményeket mutatnak be, Németország sört reklámoz rajtuk, a franciák különböző népek viseleteivel ismertetik meg az embert a hétköznapi gyufahasználat közben. Japán a tengereiben élő halakat, Hongkong egzotikus állatait ábrázolja, a kínaiak gyufásdobozcímkéiből pedig egy képregényt lehet kirakni. A magyarok bemutatják a vadászati világkiállítást vagy a budapesti állatkertet, a csehek pedig az indiánok életmódjával, fegyvereivel, eszközeivel és viseleteivel ismertetik meg a közönséget.
A kiállítás, amely bejárta már az egész világot, felejthetetlen élménnyel szolgálhat mindenkinek, aki megtekinti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.