Fülek/Ragyolc. Több mint hárommillió koronás támogatást nyert el az Abroncsosi Mikrorégió a Nógrádi Geopark, az Unesco által támogatott, határokon átnyúló idegenforgalmi és természetvédelmi programjának megkezdésére az Interreg III/A pályázati forrásból.
Gazdasági fellendülést várnak a geoparktól
A Losonci és a Rimaszombati járás déli részén lévő, az utolsó európai vulkanikus tevékenység nyomait megőrző, páratlan természeti érdekességeket és különlegességeket rejtő vidéken egyedülálló idegenforgalmi látványosságokat kínálnának a látogatók számára. A nyertes pályázat eredményeként tudományos módszerrel felmérik a vidék fogadókészségét és felkészültségét, az infrastruktúra és a tájékoztatás hiányosságait, a falvak és városok szolgáltatói hálózatának alkalmasságát. Az Unesco Európában huszonöt geoparkot tart számon, ezeknek a természetvédelmi és idegenforgalmi szempontból különlegesen kezelt területeknek szigorú feltételrendszer szerint kell működniük. A mostani kutatások eredményeinek alapján kapja majd meg az Unesco illetékes szakbizottságától a geopark kiépítésére feljogosító okiratot a későbbi működtető. A geopark kialakítása sok szempontból befolyásolhatja az itt élők életminőségét. A feltételrendszerben megkívánt helyi infrastruktúra teljes kiépítését segítheti elő, munkahelyeket teremthet az idegenforgalomban és a szolgáltatásokban. A szlovákiai részen, a Cseres Hegység természetvédelmi területen számtalan olyan különlegesség található, amelyek – hasonlóan a magyarországi Ipolytarnóc kataszterében található őslénytani-geológiai tanösvényhez – méltán számot tarthatnak mind a szakma mind pedig a természetjárók érdeklődésére. ĺgy például a Ragács pszeudokarszt barlangjai, a somoskői bazaltömlés, a romhányi homokkőpad, a sőregi Baglyaskő, valamint a térség várai és népi építészeti értékei. A Nógrádi Geopark mintegy negyven kilométer hosszú sávban, a magyarországi Litke községtől egészen Zabar községig, szlovákiai oldalon Tőrincstől a Medvesi Kistérségig terül el. A közös cél a régió gazdasági fellendítése. A térség fejlesztéséről a jövőben nemzetközi dimenzióban kell gondolkodni és cselekedni, a geopark kivitelezésére pedig olyan uniós forrásokat lehet majd kiaknázni, amelyekhez a települések nem tudtak volna hozzáférni. Az így megszülető együttműködési struktúra következtében az államhatár jelentősége szinte teljesen megszűnik majd. A geopark megvalósításától mind a magyar mind a szlovák oldalon komoly gazdasági fellendülést várnak a szakemberek. Ennek jótékony hatásait a határ menti Ragyolc és Fülek élvezheti majd a legkorábban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.