Komárom. Idén január elsejétől már hatéves korig fogadhat gyerekeket a komáromi gyermekotthon. Az 1957-ben alapított intézet kezdetben csak csecsemőotthonként működött, majd 2000-től két-, tavaly pedig már hároméves korukig nevelkedhettek itt a szüleik által elhagyott vagy az árvává vált csöppségek.
Fontos, hogy a testvérek együtt nevelkedjenek
„Régi vágyunk teljesült azzal, hogy ezentúl hatéves korig maradhatnak nálunk a kis gondozottak – mondta Silvia Dorotovičová igazgatónő. – Ehhez egyebek mellett ki kellett alakítani az idősebb gyermekek életkori igényeinek megfelelő környezetet. A tetőtér beépítésének köszönhetően a felszabadult irodákat családias jellegű lakóegységgé építhettük át – hálórészekkel, konyhával, fürdő-szobával.” A változtatás elsősorban azért szorgalmazta az otthon vezetése, hogy ne kelljen hároméves korukban áthelyezni más otthonba a gyerekeket, és hogy a testvérek a lehető leghosszabb ideig együtt maradhassanak. Nem ritkaság ugyanis, hogy egyidejűleg két, három testvér is nevelkedik a gyermekotthonban. Jelenleg például a 40 csöppségből 13 testvér. „A tapasztalatok azt mutatják, hogy az a gyermek, akit hatéves koráig nem sikerül örökbe adni vagy nevelőszülőnél elhelyezni, szinte biztosan gyermekotthonban éri meg a felnőttkort – magyarázta Dorotovičová. – Bár mi is igyekszünk minél hamarabb családot találni a kicsiknek, az esetek egyharmadánál ez nem sikerül. Az eddigi gyakorlat az volt, hogy a gyermekek két- vagy háromévesen egy másik intézetbe kerültek, miközben testvérkéjük továbbra is itt nevelkedett. Ezentúl együtt maradhatnak, és néhány év múlva – ha addig sem tudjuk családnál elhelyezni őket – együtt mehetnek egy olyan otthonba, ahol hároméves kor feletti gyermekekkel foglalkoznak. A testvérek közti érzelmi kötődés kialakulását nagyon fontosnak tartjuk.”
A komáromi gyermekotthonban az új helyiségek kialakítása mellett a nevelés formájában is változások álltak be. A kicsiket 6–10 fős csoportokba osztották – a testvéreket természetesen egybe –, és ezekről a csoportokról mindig ugyanaz a 4-5 személy gondoskodik. ĺgy a gyermekek nagyobb biztonságban érzik magukat, szorosabban kötődnek egy-egy nevelőhöz. „Mivel ezentúl óvodás korú gyerekeink is lesznek, velük szociálisan sérült gyerekek nevelésére szakosodott óvodapedagógusok foglalkoznak majd” – tette hozzá az igazgatónő, aki az elkövetkező évekre merész terveket dédelget. Azt szeretné, ha intézetük mellett Komáromban létesülne egy tíz-tizenkét személyre méretezett, 3–24 éves korú fiatalokat befogadni képes családi típusú otthon.
Életem Könyve az otthon kicsi lakóinak
Nagyon kedves újdonságot vezetettek be tavaly a komáromi gyermekotthonban: minden náluk nevelkedő csöppség részére elkészítik az Életem Könyvét. Ebbe belekerülnek a kicsiről készített fényképek, és minden olyan információ, amit egy családban felnövekvő gyermek esetében a szülei tartanak nyilván. Tehát például az, mekkora súllyal és hosszal született, mikor nőtt ki az első foga, mikor állt talpra először, melyek voltak az első szavai. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.