Párakapukkal, vízosztással és az utak locsolásával próbálják enyhíteni a tikkasztó hőséget az önkormányzatok.
Párakapukkal, vízosztással és az utak locsolásával próbálják enyhíteni a tikkasztó hőséget az önkormányzatok.
A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet mától másodfokú hőségriadót rendelt el az ország déli területeire. A nappali hőmérséklet akár a 37 fokot is elérheti. Ez rendkívül megterhelő az emberi szervezet számára, kiemelten a szív- és érrendszeri betegségekkel küzdőknek, időseknek és gyerekeknek. A nagy mennyiségű folyadékfogyasztás mellett kerülni kell a tartózkodást a tűző napon.
Több párakaput is felszereltek a legkisebb csallóközi városban, hogy a járókelők hűsíteni tudják magukat a friss vízzel. Fenes Iván polgármester elmondta, rendszeresen öntözik a zöldterületeket és a parkokat. „Az utakat nem locsoljuk. Ebben a nagy melegben gyorsan felmelegszik az aszfalt, ha lelocsolnák, frissítés helyett csak még párásabb és fülledtebb lenne a levegő” – nyilatkozta a polgármester.
Komáromban három párakaput állított fel a KOMVaK közvállalat, amelyek nemcsak a belvárosban, de az egyik bevásárlóközpontnál is várják a gyors hűsítésre vágyókat – tájékoztatott bennünket Keszegh Béla polgármester. A reggeli és esti órákban a város megrendelésére már három napja folyamatosan tartálykocsik öntözik az utcákat. Ezen felül ivóvízről is gondoskodtak egyes helyszíneken a sorban álló embereknek és a külterületen dolgozó önkormányzati alkalmazottaknak.
„A Covid-automata szerint az Érsekújvári járás a sárga járások közé tartozik, és az aktuális intézkedések még nem teszik lehetővé a vízpermet alkalmazását, ezért nem helyezhetjük üzembe a sétányon lévő párakapukat. Emiatt nem indítható el a korzón lévő szökőkút sem. Amint az érsekújvári térséget a zöld zónák közé sorolják, működésbe lépnek a párakapuk” – tájékoztatott Bernáth Petra, az Érsekújvári Városi Hivatal szóvivője. A szociális terepmunkások Érsekújvárban ellenőrzik a hajléktalanok ismertebb tartózkodási helyeit, a rászorulók kánikula idején meghúzhatják magukat a krízisközpont árnyékos helyén, ételt és italt kapnak, lezuhanyozhatnak. Bernáth Petra elmondta továbbá, hogy az állandó lakhelyű érsekújváriak a Tatárik Emil strandon változatlan áron, napi hét-eurós belépőjegy fejében üdülhetnek, frissülhetnek. Mások napi kilenc eurót fizetnek kedvezmény nélkül. A városi Novovital cég rendszeresen öntözi a főtéri és környékbeli virágládákban lévő növényeket, bokrokat. A városi hivatal munkatársai számára az épületben több helyen is ivóvizes tartályokat helyeztek ki, a terepen dolgozókat ellátják ásványvízzel.
Galántán a közterület-fenntartó vállalat vasárnaptól locsolja az utakat a városban. „A hőség korábban és intenzívebben érte el a térségünket, ezért délutánonként locsolással hűtjük a városi utakat, a főbb útvonalakat és a lakónegyedek környékét. A családi házas övezetben nem locsolunk. Egyelőre három napra, keddig rendelte el a város a hűtést, várjuk a további utasítást. Az időjáráshoz alkalmazkodunk” – mondta el lapunknak Eva Miklošová, a szervezet titkárságának vezetője. A Kodály Zoltán Gimnáziumban és a Janko Matúška Gimnáziumban, amelyek egy épületben működnek, hétfőtől rövidített órák vannak a hőség miatt. A két igazgató, Marsall János és Peter Černý úgy egyezett meg, hogy 45 perc helyett 30 percig tartsanak a tanórák.
A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) szerint a hétvégén több mint 200 pácienst kellett ellátniuk a sürgősségi osztályon. Monika Krišková, az UNLP szóvivője elmondta, hogy az utóbbi napok kánikulájának hatását már érzékelik. „Néhány nap alatt megközelítőleg 15 pácienst vettünk fel hőguta és a meleg okozta ájulás miatt. Az ilyen esetek többsége szerencsére könnyen kezelhető, általában csak intravénás folyadékbevitelt kell alkalmaznunkˮ – mondta Krišková. Mivel a meteorológusok előrejelzései szerint az előttünk álló napokban az ország keleti részében akár a 36 Celsius-fokot is elérheti a hőmérő higanyszála, Kassa önkormányzata és a Kassai Kerületi Tűzoltó-parancsnokság a tűzgyújtási tilalom betartására kéri a lakosságot. „A tilalom mindenkire egyaránt vonatkozik, nem szabad a természetben tüzet gyújtani. Az érvényben lévő rendeletek értelmében tilos a természetben dohányozni, tilos az égő és izzó tárgyak eldobása, tilos a nyílt láng használata, tilos a száraz aljnövényzet égetése és egyéb gyúlékony anyagok természetben történő eltüzeléseˮ – tudatta Vladimir Fabián, Kassa város szóvivője. A szakemberek elmondása szerint az erdők tulajdonosai és bérlői a tűzvédelmi szabályok értelmében kötelesek rendszeres őrjáratokról gondoskodni. Ezekre elsősorban hétvégén, ünnepnapokon, illetve a késő délutáni órákban van szükség. Jól látható tájékoztató táblákat helyeztek ki az illetékesek.
(béva, szaz, vp, tb, nr)
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.